12. BAHRİ TOYGAR SEMPOZYUMU

12. BAHRİ TOYGAR SEMPOZYUMU

12. Bahri Toygar Sempozyumu bu yıl 1 Aralık 2018 tarihinde yapılacak. Konu “BEYİN KANAMALARI VE İNME”. Felç ve ölümlere neden olmasıyla korkutan sağlık sorunlarından biri olan bu konuyu Beyin Cerrahı Prof. Dr. Türker Kılıç bizlere aktaracak. Hacettepe, Marmara ve Harvard Üniversitelerinde eğitim alan Dr. Kılıç; 2012 yılından beri Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı olarak eğitim ve araştırma çalışmalarını sürdürmektedir.  İkiyüzün üzerinde bilimsel yayını olan ve çeşitli beyin ameliyatı yöntemleri geliştirmiş olan Prof. Dr. Türker Kılıç, beyin tümörlerinde kullanılan Glivec isimli ilacı bulmuştur. Türkiye’de Gamma-Knife Işın Cerrahisi, Tümör Bankası, Transcranial Doppler Kullanımı, Ameliyathane MR tekniği uygulamalarını ilk başlatanlardandır. 2015 yılında Avrupa Bilim Sanat Akademisi ‘ne seçilmiştir. Bilim dünyasındaki en önemli üç akademiden biri olan bu kuruluşta 30 civarında Nobel kazanmış bilim insanı bulunmaktadır. 25 yıllık tarihinde, ülkemizden toplam 10 bilim insanı bu akademiye seçilmiştir.

Beyin kanamaları bazı kaynaklara göre, ilk bir ay içinde % 40-50 oranında ölümle sonuçlanabilmektedir. Ölüme yol açan hastalıklarda ikinci sırada yer almaktadır. Bazı hastalarda ise ağır felç tablosu oluşmaktadır. Zamanında müdahalenin bu klinik tabloyu önleyebileceği veya hafifletebileceği, kanamada dakikaların bile önemli olduğu belirtilmektedir. Peki, bu kadar önemli bir sağlık sorunu olan beyin kanamaları nedir, inme ne demek? Kimlerde beyin kanaması gelişme riski daha yüksektir? Beyin kanamalarını nasıl erken tanıyabiliriz? Şüphelendiğimizde ve zamana karşı yarışırken neleri yapmalı, neleri yapmamalıyız? İşte tüm bu soruların cevabını Prof. Dr. Türker Kılıç’tan alacağız.

Toplantı 1 Aralık 2018 Cumartesi günü Tarsus Amerikan Koleji kampüsü içerisindeki yeni gösteri salonunda (Talas Oditoryumu), saat 14.00 ‘de gerçekleşecek. On ikincisini düzenleyeceğimiz “BAHRİ TOYGAR SEMPOZYUMU” na duyuru ve katılım konusunda yapacağınız destek bizim için değerlidir.

– Lütfen bu maili konu ile ilgi duyabilecek yakınlarınıza da gönderiniz.

– Ekte toplantının afişi bulunmaktadır. Bunları çoğaltarak uygun gördüğünüz yerlere asmanız duyuruya katkı sağlayacaktır.

Sevgi ve Saygılarımızla,

Dr. Baha Toygar
Dt. Elife Toygar Turgut
Dr. Okan Toygar