14 Mart 100’ncü Yıl Etkinlikleri Adana’da Başladı.

14 Mart 100’ncü Yıl Etkinlikleri Adana’da Başladı.

Şiddetin olmadığı bir sağlık ortamında hizmet vermek istediklerini söyleyen Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, “Canımızı en çok yakan durum Sağlıkta Şiddet’tir. Şifa dağıtan ellerimiz sürekli saldırıya maruz kalıyor.” dedi.

14 Mart Tıp Haftası etkinliklerine Saygı Duruşunda bulunulup, İstiklal Marşının okunmasın ardından ‘40 Hekim 40 Fotoğraf Sergisi’, ‘mesleğinde 40-50 yılını dolduran hekimlere plaket verilmesi’ ve ‘Grup Kimene’nin Saz Dinletisi’ ile başlandı.

14 MART’IN BAŞLANGICI BİR PROTEST OLAYDIR

CHP Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin, Burhanettin Bulut ve Orhan Sümer’in yanı sıra SES, KESK, TMMOB İKK, Adana AHED, Genel Sağlık İş yöneticileri, hekimler, sağlık çalışanları ve ailelerinin katıldığı Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, “Bugün 14 Mart Tıp Haftası etkinliklerimizin açılışı için buradayız. Bu yıl ki 14. Mart’ın ana teması Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi nin önerisi ile 14 Martın 100. yılı olmuştur. “14 Mart 1919’da İstanbul işgal altındadır. O gün tıp öğrencileri Haydarpaşa’da toplanıp işgali protesto ederler. Tıp öğrencilerinin protestosuna dönemin hekimleri de katılır. Böylece 14 Mart 1919 bir özgürlük ve bağımsızlık hareketi olarak tarihimizde kutlanan ilk Tıp Bayramı olur.”

SAĞLIKTA ŞİDDET EN ÇOK CANIMIZI YAKAN DURUMDUR

Prof. Dr. Ahmet Hilal, “Sevgili meslektaşlarım, sadece sorunlardan bahsetmek istemiyoruz. Ancak mesleğimiz ve çalışma ortamlarımızla ile ilgili iyi şeyler olduğunu söyleyebilmek de pek olası görülmüyor.

Her zaman olduğu gibi bu yılda şiddetin olmadığı bir sağlık ortamında hizmet vermek istediğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Sağlıkta şiddet en çok canımızı yakan durumdur.

Şiddeti azaltmak için yapılacaklardan birisi TTB’nin yıllar önce meclise sunduğu sağlıkta şiddet yasasının biran önce çıkarılmasıdır.

Sevgili meslektaşlarım, sizlerin de iyi bildiği gibi en çok eleştirildiğimiz konu, Tabip Odalarının siyaset yaptığıdır. Yukarıda talep ettiklerimizi siyaset yapmadan nasıl söylenebilir? Özlük haklarımızla ilgili taleplerimizin hepsi siyasettir. Halkın sağlığına zarar verenleri her ortamda söyleyerek sağlığın siyasetini yapmaya devam edeceğiz.”

SAĞLIĞIN FESTİVALİ Mİ OLUR?

Prof. Dr. Hilal, “Adana’da sağlık festivali yapılıyor. Sağlığın festivali mi olur? Bu sağlığı ticari bir meta olarak gördüklerinin en iyi göstergesidir. Sağlıktan anladıkları hacamattır, bazı medya maymunlarının önerdiği, bilim dışı uygulamalardır. Ülkemizden, geleceğimizden, iyi hekimlikten, ücretsiz ulaşılabilir sağlıktan umudumuzu kesmiyoruz. Yeter ki bize çalışılabilir, yaşanılabilir, eğitilebilir, öğretilebilir, bilim yapılabilir bir sağlık ortamı ve ülke yaratılsın. Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu adına burada olduğunuz için hepinize teşekkür ediyor ve 14 Mart Tıp Bayramınızı kutluyorum.” diye konuştu.

YAŞAR ULUTAŞ, “ÇOCUKLAR DENEK OLARAK KULLANILAMAZ”

Resmi verilere göre Türkiye’de her gün 30’un üzerinde sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığını, kayıtlara geçmeyen yüzlerce sözel şiddet olgusunun yaşandığının altını çizen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Dr. Yaşar Ulutaş, “İktidarın sağlık sorunlarına duyarsızlıklarının hat safhaya çıktığı bu dönemde yetersizlikler alternatif yollarla giderilmeye çalışılarak hacamat, kupa, vajinal sülük uygulamaları desteklenmiştir. Geçtiğimiz Cuma günü yayımlanan yönetmelik ile ailelerinin onay vermesi halinde çocukların, ‘Bilimsel Araştırma’ adı altında gerici uygulamalar için denek olarak kullanılabileceği ilan edilmiştir. Bunun kabul edilebilir yanı yoktur. Yüz yıldır ülkemize, mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkmanın bilinciyle bütün meslektaşlarımızı, bütün sağlık çalışanlarını, bütün dostlarımızı saygıyla selamlıyorum.” dedi.

MESLEKTE 40-50 YILINI DOLDURAN HEKİMLERE PLAKET

Meslekte 40 ve 50 yılını dolduran duayen hekimlere plaketleri oda yöneticileri tarafından verildi.

Plaket töreninin ardından Şef: Murat Kemik önderliğinde doktorlardan oluşan ‘Grup Kimene’ katılımcılara saz dinletisi sundu.