Basın Açıklaması – Yine Maden Kazası, Yine Ölüm, Yine Taşeronlaşma

Basın Açıklaması – Yine Maden Kazası, Yine Ölüm, Yine Taşeronlaşma

YİNE MADEN KAZASI,

YİNE ÖLÜM,

YİNE TAŞERONLAŞTIRMA.

Disk Bölge’nin önünde bir araya gelen Kitle Örgütleri yürüyerek ismet İnönü Parkına gelip Ortak Basın açıklaması yaptı.

Her geçen yıl artan iş kazaları, yaralanmalar, sakat kalmalar, ölümler işçilerin alın yazısı mıdır? Elbette, bu durumun kader olmadığı açıktır. Esnek, kuralsız, taşeron çalışmanın, aşırı kar hırsının, rekabet adına işçinin hayatının yok sayılması bu ölümlerin önemli bir nedenidir.

Ülkemizi 11 yıldır AKP hükümeti yönetmektedir. Bu 11 yılda 10 binden fazla işçi yaşamını iş cinayetlerinde yitirmiştir. 2008 yılında 865, 2009 yılında bin 171, 2010 yılında bin 434, 2011 yılında 696, 2012 yılında 878, 2013 yılında bu rakam 1235’e yükselmişken, 2014 yılının ilk altı ayında ise iş cinayetleri dünü aratmayacak şekilde hızından bir şey kaybetmemiş şekliyle devam etmektedir. Başka bir ifadeyle son on yılda iş kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı yüzde 13,5 artmış durumdadır.

Türkiye, ölümlü maden kazaları sıralamasında ise ilk sırada. Uluslarararası Çalışma Örgütü verilerine göre, Türkiye’de maden işçisi ölümleri oranı Avrupa ortalamasının 4.5 katı. Uzmanlar, Türkiye’deki maden kazalarının yüzde 95’inin ise önlenebilir nitelikte olduğunu kaydediyor.

İşçi katliamlarına dönüşen ölümlerin durdurulması ustalık dönemindeki AKP hükümetinin en acil görev ve sorumluluğudur.

Soma’da yaşamını yitiren maden işçilerinin aile ve yakınlarına baş sağlığı diler aynı acıların yaşanmaması için emekten yana bütün partileri, sendika ve kitle örgütlerini bu davanın takipçisi olmaya çağırıyoruz.

ADANA TABİP ODASI, TÜRK-İŞ 4. BÖLGE, DİSK ADANA BÖLGE, KESK ADANA ŞUBELER PLATFORMU, TMMOB ADANA İKK, ANADOLU-DER, İHD, ÇHD, CHP, EMEP, HDP, ÖDP, SYKP, TÜRKİYE GERÇEĞİ, TKP, TÖPG, EMEKÇİ GENÇLİK DERNEĞİ, DEVRİMCİ HAREKET, HALKEVLERİ, ADANA ÖZGÜRLÜKLER DERNEĞİ, HALK CEPHESİ, ADANA ÇAĞDAŞ DEMOKRAT MUHASEBECİLER GRUBU, MALİ MÜŞAVİRLER MUHASEBECİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ ADANA ŞUBESİ

fOTO