Bu Kez Hamile Doktora Saldırdılar

Bu Kez Hamile Doktora Saldırdılar

Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Servinde görevli Uzman Hekim Selva Köylüoğlu, poliklinikte üç kadın tarafından darp edildi. Saldırganlar yakalanarak ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürülürken darp edilen hamile hekime üç gün iş göremez raporu verildi.

ON HAFTALIK HAMİLEYİM

Poliklinikte hastasını muayene ederken sıra almadan çocuğunu muayene ettirmek isteyen kadınlar tarafından darp edildiğini söyleyen Uzman Hekim Selva Köylüoğlu, yaptığı açıklamada “Ben hastamı muayene ederken. Muayene sırası olmayan üç kadın yanlarındaki bir çocukla içeri girerek muayene olmak istediklerini söylediler. Ben de “görüyorsunuz hasta muayene ediyorum. Siz bilgisayardan giriş yaptırarak öyle muayene olabilirsiniz” dedim. Bunun üzerine sinirli bir şekilde bana bağırarak “bizim çocuğa bakmak zorundasın” dediler. Bilgisayarımın monitörüne sertçe vurdular. Yakınıma gelerek ellerindeki çantayla yüzüme vurdular. Dışarı çıkmaları söyleyerek güvenliği çağırdım. Beyaz Kod vererek şikayetçi oldum. Ben on haftalık gebeyim. Çocuğuma bir şey olmasından çok korktum” dedi. Açıklama yaptığı esnada duygu yoğunluğu yaşayarak gözyaşlarına hakim olamayan Uzm. Dr. Köylüoğlu, “Ben gerçekten özveriyle çalışıyorum. Her gün 75-80 hastaya bakıyorum. Nöbet tutuyorum. Bu saldırıyı hiçbir şekilde hak etmediğimi düşünüyorum. Hiçbir hekiminde bunu hak etmediğini düşünüyorum. Böyle olmamalı, çok üzgünüm” diye konuştu.

EŞİME, BEBEĞİME BİRŞEY OLSAYDI VEBALİNİ KİM ÖDERDİ

Eşinin darp edildiğini öğrenir öğrenmez hastaneye gelen Uzman Hekim Selva Köylüoğlu’nun eşi Eser Köylüoğlu, “Ben de hekimim. Bu gün eşime yapılan saldırıyı çok çirkin bir hareket olarak görüyorum. Bundan sonra her sabah eşimi hastaneye işine gönderirken böyle bir olaya maruz kalıp, kalmayacağının endişesini yaşayacağım. Yetkililerin bu tarz hekime saldırı olaylarını öngörerek önleyici tedbirler almalarını istiyorum. Biran önce bu sorunları çözsünler. Eşime bebeğime bir şey olsaydı, bunun vebalinin altından kim kalkabilirdi. Ailece çok üzgünüz” dedi.

BU OLAYIN SON OLMASINI DİLİYORUZ

Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, Adana Tabip Odası eski Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten ile Dr. Kasım Mungan saldırıya uğrayan Uzman Hekim Selva Köylüoğlu’na geçmiş olsun diyerek destek oldular.

Saldırıya ilişkin açıklama yapan Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, “Doktor hanımın başına gelen olay ilk değil ama son olmasını diliyoruz. Ucu ölüme kadar varan psikolojik, fiziksel şiddetin bir örneğini yaşadık. Bir hasta yakınının sıra almadan, özürsüz, hem sözel hem fiziksel hem de psikolojik şiddet uygulaması affedilemez. Sağlıkta Dönüşümle beraber sağlık sistemi öyle bir noktaya geldi ki yaptığınız hizmetin kalitesi değil, sayısı önemli oldu. Hastanın sorununu çözdüğünüz değil, kaç hasta baktığınız önemli hale getirildi. Sağlık bir meta gibi alınır, satılır bir malzemeymiş gibi gösterilmesi biz hekimleri bu günlere getirdi. Sistemin bozukluğu hekime mal edilmeye çalışılıyor. Halbuki insan ilişkilerinde hele sağlık söz konusuysa bunda temel olan çıkar değil, iyi hizmettir. Sağlıkta yaşananların sebebi çürümüş, içi boşaltılmış ve sadece hizmet sektörü gibi görülmüş olan sağlık sistemidir. Şiddete uğrayan hekimlerin sayısı akılda kalmayacak kadar artmıştır. Kendisi de hekim olan sağlık bakanını şiddeti önleyici tedbirler alması için bir kez daha göreve davet ediyorum. Ayrıca acaba eşi de doktor olan başbakanımızın eşi benzer bir muamele ile karşılaşsaydı ne tepki verirdi diye soruyorum. Dileğim bu tür olaylar karşısında onun da tıpkı şiddet eşine karşı yapılmış gibi tepki verebilecek duyarlılık ve ilgiyle sağlık çalışanlarına yaklaşabilmesidir. Saldırıya uğrayan hekim arkadaşım Selva ve bebeğine geçmiş olsun diyerek böyle bir olayın tekrar yaşanmamasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Hamile Doktora Saldırı (1) (2)