Muhtarlara Pandemi Anlatıldı

Muhtarlara Pandemi Anlatıldı

Sarıçam İlçesi muhtarlarıyla pandemi yasakları öncesi bir araya gelen Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Kovid-19 pandemisinden korunma tedbirleri kapsamında eğitim verdi. Uzm. Dr. Menteş, “Pandemi den korunmada muhtarlar aydınlanırsa tüm mahalle aydınladır” dedi.

KOVİD-19’DAN BASİT ÖNLEMLERLE KORUNABİLİRİZ

Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sedat Gül’ün de katıldığı eğitimde Sarıçam İlçesi mahalle muhtarlarına Kovid-19 pandemisi ve korunma tedbirleri kapsamında bilgiler aktaran Başkan Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Aslında biz basit yöntemlerle önlenebilir bir hastalığı konuşuyoruz. Hijyen, maske ve sosyal mesafe bu işin olmazsa olmazı. Pandemi konusunda siz muhtarların aydınlanması tüm mahalleyi aydınlatır. Biz hekimler virüslü insanları iyileştirmeye çalışıyoruz. Gerçek şu ki pandemi hastanede yenilmez. Bu pandemiden kurtulma işi; ne biz hekimlerin işi, ne muhtarların işi, ne de sadece halkın işi. Bu iş, hepimizin işi. Hiçbir pandemi sonsuza kadar kalmamıştır. Bu pandemi illetinden ancak hep birlikte mücadele edersek kurtulabiliriz. Bunun en etkili yolu insanlar hastaneye gelmeden bulaşmasını engellemekle olur. Hepimizin nişan, düğün, cenaze, asker uğurlama gibi gelenek görenekleri var ama öyle bir dönemden geçiyoruz ki tüm bunların yapılmaması gereken bir dönemdir. 11 Mart’ta ülkemizde başlayan pandemi aslında Haziran ayında bitirilmişti. Turizm sezonunun açılması ve bayram tatili ile birlikte insanların rehavete kapılmasından dolayı pandemide pik noktasına gelindi. Herkes rehavete kapılmadan tedbirleri elden bırakmamalıyız.” dedi.

ŞÜPHESİ OLANLAR KENDİLERİNİ İZOLE ETSİN

Bilinen mevsimsel grip ile Kovid-19 virüsünün bir birine karıştığınıda hatırlatan Başkan Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Belirtileri aynı olan bu virüse sahip kişiler hastaneleri doldurursa pozitif olan vakaların negatifli vakalara Kovid-19 virüsünü bulaştırma oranı artar. Bu yüzden hastanelerdeki hasta sayılarının düşürülmesi lazım. Sağlık sisteminin karşılayacağı sayının çok üzerinde hasta akımı başlarsa sistem çöker. Hiç kimse sağlık hizmeti alamaz. Türkiye’de ki doktorlar gerçekten çok iyiler ama bazı branştaki arkadaşlarımızın enerjisi bitti, tükendiler. Yorgunluktan çalışamaz hale geldiler. Bu anlamda bizler siz muhtarlardan yardım istemeye, pandemiden kurtulmak için hep birlikte mücadele etmeye, bu lanet virüsten nasıl kurtuluruz onu anlatmaya geldik. Bizler zaten çalışıyoruz ama virüsün bulaşmasını önlemek için sizlerin yardımına ihtiyacımız var. Artık her ailede bu virüse yakalanmış birileri vardır. Mahallelilerinize söyleyin kalabalığa fazla karışmasınlar. Grip şüphesi olanlar kendilerini evlerinde izole etsin. Çünkü bu virüs sadece düşkünleri, akciğer kanseri yada KOAH’ı olanı öldürmüyor. Hastalığı olmayan gençleri bile öldürmeye başladı. Bu hastalıktan 45 doktor, 105 sağlık çalışanı öldü. Her ölüm bu ülkenin kaybıdır. Lütfen dikkatli olalım.” diye konuşan Uzm. Dr. Menteş, kendi meslektaşları için hem de vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için Plazma Bağışçısı Hareketi başlattıklarını söyledi.

Katılımcı muhtarların merak ettiği soruları yanıtlayan Başkan Uzm. Dr. Menteş, muhtarlara maske ve C Vitamini dağıttı.