30 Yıllık Hekimlere Plaket

30 Yıllık Hekimlere Plaket

Uzm. Dr. Menteş, “Hekimleri mutlu edin”

 

30 Yıllık Hekimlere Plaket verme töreninde konuşan Adana Tabip Odası Başkan Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Mesleğini aşkla ve mutlulukla yapan hekimler son dönemde bıkmış, tükenmiş ve umutsuzluk içerisindedir. Ülkeyi terk etmelerine göz yummayın, hekimleri mutlu edin” dedi.

 

MESLEĞİMİZİN SORUNLARI KATLANARAK ÇOĞALMIŞTIR

Adana Tabip Odası Hizmet Binasında iki aşamalı olarak gerçekleştirilen plaket töreninde Yönetim Kurulu adına konuşan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Hekimlik mesleği özellikle son yıllarda benzeri görülmemiş şekilde ekonomik ve özlük haklarda kayıp yaşamaktadır. Mesleğimizin sorunları katlanarak çoğalmıştır. Hekimler bu ülkede artık tükenmişlik ve umutsuzluk içindedir. Mesleğini aşkla ve mutlulukla yapan hekimlerden bıkmış, tükenmiş ve bu mesleği bir an önce bırakmayı düşünen hekimler haline geldik. Özellikle genç meslektaşlarımız başta olmak üzere gidebilen herkes bu ülkeyi terk etmeye ve başka ülkelerde mülteci doktor bile olmayı göze almaktadırlar. 2021 yılında 1408 hekim yurtdışına çıkarken bu sayının bu yıl 2500 olması beklenmektedir.”

 

SAĞLIKTA ŞİDDET ARTIK SAĞLIKTA CİNNET HALİNİ ALMIŞTIR

Sağlıkta şiddetin artık sağlıkta cinnet halini aldığınıda söyleyen Başkan Uzm. Dr. Menteş, “Meslektaşlarımızın neredeyse %80-90’ı mesleğinde en az bir defa sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalıyor. Sağlıkta malpraktis nedeniyle akla hayale gelmeyen parasal cezalar verilmektedir. Bu da biz hekimleri giderek daha fazla defansif tıbba itmektedir. Genç meslektaşlarımız kısmen yorucu ve zor görülen cerrahi branşları artık seçmemekte ve ilerleyen zamanlarda bu alanda boşluklar olacağı aşıkardır. Gelecekte beyin cerrahı, kalp cerrahı, yoğun bakım ve yan dallarda büyük açıklar oluşacaktır.”

 

SAĞLIKTA ETKİN BİR ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALIDIR

Başkan Uzm. Dr. Menteş, “Üniversiteler ve tıp eğitimindeki durum ise daha da kötü durumdadır. Gururumuz Olan Tıp Fakülteleri borç batağı içerisine itilmiş ve destekten mahrum bırakılmıştır. Biz hekimler bir an önce ülke sağlık sistemi için ekonomik ve özlük haklarımızda düzeltme yapılmasını istiyoruz. Sağlıkta etkin bir şiddet yasası bir an önce çıkarılmalı ve genç hekimlerin bu ülkede sağlanması için her şey yapılmalıdır. Sizler 30 yıldan fazladır bu mesleğe ve ülkeye emek veren hekim abla, ağabeylerimizsiniz. Bugüne kadar verdiğiniz emekleriniz için sonsuz teşekkür ediyorum. Adana Tabip Odası yönetimi olarak tüm hekimlerin sorununu kendi sorunumuz olarak gördük, çare aradık. İyi ki ‘iyi hekimlik’ var, iyi ki sizler varsınız. Hep birlikte dün olduğu gibi bugünde yuvalarımız Tabip Odalarına sahip çıkacağız. Birlikteliğimiz gücümüzdür.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından mesleğinde 30 yılını dolduran hekimlere plaketlerini TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ve ATO Yönetim Kurulu Üyeleri verdi.

30yıl