Adana Tabip Odası “Sarı Sıcak Cümlelerin İzinde” fotoğraf gösterisi ve söyleşi düzenledi

Adana Tabip Odası “Sarı Sıcak Cümlelerin İzinde” fotoğraf gösterisi ve söyleşi düzenledi

Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Menteş, Sanatsal çalışmalarının devam ettiğini belirtip, Bugün “Sarı Sıcak cümlelerin izinde” fotoğraf ve söyleşimiz yarın Kalemiyle Yaşamı Kaydeden yazar Orhan Kemal söyleşimiz olacak. Çukurova’mız her yönüyle zengin. Her yıl mutlaka şubat ayında Yaşar Kemal okuyor yaşadığı yerlere gidiyorum, heyecan veriyor bana. Çok uzun bir parkur değil. Adana’dan sonra, Ceyhan, oradan İmamoğlu Kozan, Kadirli Anavarza, Hemite güzergahı bir günde geziliyor. Tarihi değerler, tarımsal yaşamın görsel zenginliği, renk renk tarlalar, Toraslar’da yemyeşil ormanlar, yamaçlardan fışkıran buz gibi pınarlar insanı çok etkiliyor.

İşte bugün Çukurova’nın bu güzelliklerini anlatacak olan Prof. Dr. Selman Vefa Yıldırım’ın hazırlayıp sunduğu “Sarı Sıcak cümlelerin izinde, ovanın saklı hazineleri “ konulu fotoğraf gösteresi ve söyleşi için bir aradayız.

Prof. Dr. Selman Vefa Yıldırım, hazırladığı sunumda Çukurova’nın güzelliklerini şöyle anlatıyor,
Adana Çukurova bölgesi için iki önemli hazineden bir tanesi Seyhan nehri, Adana’ya Adana kenti ile daha çok özdeşleşmiş bir nehir ve işte baraj gölü ile sulama alanları ile Çatalan barajıyla Adana için hem moral kaynağı hem de olmazsa olmazlarından bir tanesi ama Çukurova’nın çok çok diğer bir hazinesi de Ceyhan Nehri ki Ceyhan Nehri Hani Seyhan kadar ovalılar için böyle moral anlamında çok yerini bulmuş bir nehir değildir aslında çok değerlidir Elbistan Maraş taraflarından doğar Uzunca bir yol mesafe kat ettikten sonra Akdeniz ile kavuşur Akdeniz’e kavuşup Elbistan’dan Aslantaş’a kadar üzerinde birkaç tane baraj vardır ama Aslantaş’tan sonra Akdeniz’e ulaşana kadar üzerinde herhangi bir baraj olmaksızın dingin kendi halinde o olabildiğince kendince akmaya devam eder.

Ceyhan Nehri gerçekten son derece güzel Akar Ova üzerinde Ceyhan Nehri Aslında bizim Bugün burada fotoğraf karelerimize yansıyan ovada hikayeleri oluşturan asıl yer Ceyhan Nehri üzerinde kendi varlığı birçok yaşam alanında oluşmasına neden olmuş kaleler ve yaşam alanları yüzyıllardan beri burada durmakta buradaki yaşam alanları ne zaman yapıldı Ne oldu buradaki kimler yaşadı. Aslında İnsanların merak ettikleri ama içlerine de girip doğru ve net sonuçlara ulaşamadıkları gizemli yerlerdir.


Buralardan İnce Mehmet çıktı Yani Yaşar Kemal’in doğduğu yer burası ve büyüdüğü yer ve yıldızları seyrederken haminnesinden süt annesinden yaşlı acıdan dinlediği hikâyeleri özümseyip sonra o hikayelerin peşinde efsanelerin peşinde dolaşıp o müthiş ağzıyla bize aktardığı yerlerdir. “diye konuştu.

Sunumun ardından merak edilen soruların yanıt bulmasının ardından Türk Tabipler Birliği 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Prof. Dr. Selman Vefa Yıldırım’a teşekkür Belgesi verdi.