BİR LİRALIK GAZETEDEN TASARRUF MU OLUR?

BİR LİRALIK GAZETEDEN TASARRUF MU OLUR?

Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) Bileşenlerinin ziyaretinde konuşan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, “Bir liralık gazeteden tasarruf mu olur? Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nden basın ibaresi çıkarılmalıdır” dedi.

Adana Tabip Odası, Adana Eczacı Odası, Adana Diş Hekimleri Odası, Adana Veteriner Hekimleri Odası, Adana Barosu, Adana Mali Müşavirler Odası ve TMMOB Adana İKK bileşenlerinden oluşan ADAMOB, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir’e nezaket ziyaretinde bulundu.

UZM. DR. MENTEŞ, “ADANA DAHA YAŞANABİLİR KILINMALI”
Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz ile birlikte ÇGC Kültür ve Sosyal Tesislerine gelen Adana Tabip Odası Başkanı ve ADAMOB Sözcüsü Uzm. Dr. Selahattin Menteş, burada yaptığı konuşmada “ADAMOB olarak Adanayı daha yaşanabilir kılmak adına yaşanan tüm sorunların çözüme kavuşturulması için çaba harcıyoruz. İnsanlarımızın daha mutlu ve refah içerisinde yaşaması için Sivil Toplum Kuruluşlarıyla birlikte çalışmak istiyoruz. ÇGC bu anlamda önemli bir kurum. Desteklerini almak ve ilintili konularda birlikte çalışmak istiyoruz” dedi.
BASINA DEVLET ELİYLE GENİŞ İMKANLAR VERİLMELİDİR
Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesiyle basın camiasının yok olma noktasına gelmesinin kendilerini çok üzdüğünü de sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Menteş, “Basını özgür olmayan hiç bir ülke demokratik olamaz. Basının da özgür olması için ekonomik anlamda da özgür olması lazım. Basınla ilgili belediyelere gelen bu kısıtlamalar biran önce iptal edilip, devlet eliyle daha geniş imkanlar verilmelidir. Halkımızıda yerel basına sahip çıkarak her gün en az bir yerel gazete almaya davet ediyorum.” diye konuştu.

ESENDEMİR, “ANADOLU MEDYASI YOK OLMASIN”
ÇGC Yönetim Kurulu Üyesi Mutlu Mete’nin de hazır bulunduğu ziyarette ADAMOB’un amaç ve hedeflerinin Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC)’nin amacı ile birebir örtüştüğünü söyleyen ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, “Öncelikle nazik ziyaretiniz için ve tasarruf tedbirleri konusunda desteğiniz için çok teşekkür ediyorum. Türkiye de tasarruf yapılacaksa bu bir liralık gazete ile tasarruf yapılmaz. Geçme garantisi verilen yol ve köprülerden tasarruf yapsınlar, hasta garantisi verdikleri hastanelerden yapsınlar. İnsanların haber alma özgürlüğünü engellemesinler. Yerel gazetelerin en büyük dayanağı kamu kaynaklarından alınan abonelikler ve ilanlardır. Bunlar engellenirse zaten çökmeye başlayan Anadolu Medyası yok olmaya mahkümdur. İnsanlarda okuyacak gazete bulamaz. Tasarruf Tedbirleri yeniden gözden geçirilerek kapsamından basın kuruluşları ibaresi çıkarılmalıdır. Adana Büyük bir köy değil, büyük bir şehirdir. Bu şehir hepimizindir. Birlikten kuvvet doğar. Birlikte yol alabileceğimiz ne varsa seve seve yanınızda yer alırız.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından ÇGC Başkanı Esendemir ADAMOB ekibine ÇGC Kültür ve Sosyal Lokalini gezdirdi.