Doktora Ölüm Tehditine Tek Celsede Ceza Geldi

Doktora Ölüm Tehditine Tek Celsede Ceza Geldi

19 Mayıs Aile Sağlığı Merkezinde görevli Dr. M. Fatih Yılmaz’ı ölümle tehdit eden hasta S.S. çıktığı duruşmada tek celsede 12 ay hapis cezası aldı.

Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Genel Sekreter Dr. A. Erhan Özeren, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Selahattin Menteş ve Dr. Ferat Erol’un geçmiş olsun ziyaretinde konuşan 19 Mayıs Aile Sağlığı Merkezinde görevli Dr. M. Fatih Yılmaz, bir hekim olarak kendi hastası olsun olmasın her insanı muayene ettiğini söyleyerek hiç bir hastayı geri çevirmediğini, ölüm tehditi alınca bir hekim olarak bir şeyler yapmam gerektiğini düşünüp davacı oldum dedi.

HER GÜN SÖZEL ŞİDDETE UĞRUYORUZ
Sekiz yıldır 19 Mayıs Aile Sağlığı Merkezinde görevli olduğunu her gün sözel şiddete maruz kaldığının altını çizen Dr. M. Fatih Yılmaz, “ S.S.” adlı vatandaş, bana kayıtlı olmadığı halde antipsikopatik yeşil reçeteli ilaç yazdırmak için sekiz gün boyunca her gün bana geldi. Ben de bir aile hekimi edinmesi gerektiğini defalarca söyledim. Adam, ‘sen yazacaksın, sen neden yazmıyorsun bu ilacı? Senin ya da benim ölmem mi gerekiyor? Ben buraya her gün geleceğim. Buradan gitmeyeceğim. Yazacaksın yoksa ya sen ölürsün ya ben ölürüm’ diyerek beni insanların önünde tehdit etti. Benim huzurum bozuldu. Psikolojim bozuldu. Ben de 155’i aradım. Polis geldi bu şahsı götürdü. Hukuki süreç başladı. Mahkemeye sunduğumuz delillerle S.S. adlı hastanın suçu sabit görüldü. Önceden sabıkası da varmış. Toplamda 16 ay ceza aldı. İyi halden 12 ay ertelemesiz, paraya çevrilemeyen ceza aldı. Bizler bazı bölgelerde ki ASM’lerde çok zor şartlar altında çalışıyoruz. Sesimizi yeteri kadar yetkililere iletemiyoruz. Sağlıkta var olan şiddetin azalması için yetkililerin önlem almasını talep ediyorum.” dedi.

ŞİDDETTE ÜLKE ÇIĞIRINDAN ÇIKTI
Tüm Türkiye’de birinci basamak hizmetlerinin sadece bir aile hekimi ve bir aile sağlığı elemanı ile sağlanmaya çalışıldığını, ancak kesinlikle yeterli olmayacağını, daha bütünlüklü olarak bu hizmetin götürülmeye çalışılması gerektiğini, personel yetersizliğinden psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalma ihtimalinin arttırdığının altını çizen Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, yaptığı açıklamada “Doktor arkadaşımıza fiziksel şiddetin daha ileri boyutu uygulanmıştır. Direk öldürmeyle tehdit edilen bir şiddet. Bu tarz şiddetin kişiler üzerindeki tahribatlarının boyutları daha büyüktür. Hekimin tüm psikolojisini bozan bu şiddet, kişinin hem çalışmasını, hem özel hayatını hem de sosyal hayatını olumsuz etkiler. Olabilecek şiddetlerin en kötülerinden birisidir diyebiliriz. Fiziksel şiddet bir süre sonra geçebilirken, psikolojik şiddet çok uzun süre kişinin yaşamını olumsuz etkileyebilir. Şiddet sadece sağlık alanında değil tüm ülkede çığırından çıktı. Kadına şiddet, çocuklara şiddet, istismar, trafikte şiddet, kısaca şiddet her tarafta. Toplumsal şiddet çemberi içerisindeyiz. Şiddet potansiyeli olan bir ülke olduk. Sağlıktaki bu şiddet artışına baktığımız zaman “Sağlıkta Dönüşüm Programı”nın hekimler üzerinde fiziksel ve psikolojik şiddeti arttırdığını söyleyebiliriz. Her türlü şiddeti kınıyor, hekim arkadaşımızın uğradığı şiddetin cezasının tek celsede karara bağlanmasını olumlu buluyorum. Şiddete uğrayan hekimleri, sağlık çalışanlarını şikayetlerinden vazgeçmemelerini istiyorum. Biz Adana Tabip Odası olarak bu tarz şiddete uğrayan meslektaşlarımızın her zaman yanlarında olduk, onlara her türlü hukuki desteği de veriyoruz. Eğer şiddete uğrayan bir meslektaşımız tehditle bu şikayetini çekmişse, şiddet yapan kişilerin aynı cezalarla yargılanmalarının devamını istiyoruz. Tekrarı yaşanmaması umuduyla doktor Mehmet Fatih Yılmaz’a arkadaşlarım adına ‘geçmiş olsun’ diyorum.” diye konuştu.