Geleceğe Mektup

Geleceğe Mektup

Geleceğe Mektup Yazıp, Gömdüler
Adana Barosu, Adana Tabip Odası, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi, ÇETKO ve Türkiye Barolar Birliği temsilcileri Adana ve bölge illerde kurulması planlanan 7 termik santralin iptali için idare mahkemesine dava açtıktan sonra, yaklaşık 2.5 metre uzunluğunda ve 200 kilo ağırlığındaki mermere küresel ısınma ile ilgili mücadele ettiklerini anlatan ‘Geleceğe mektup’ başlıklı yazı yazarak toprağa gömdü.
Adana Barosu, Adana Tabip Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, ÇETKO ve Türkiye Barolar Birliği temsilcileri Adana Adliyesi önünde toplandı. Adana ve çevre illere yapılması planlanan 7 kömürlü termik santralin iptali için idare mahkemesine dava açan sivil toplum kuruluşları daha sonra Adana Barosu’nun sosyal tesislerine geçti. Sivil toplum kuruluşları, bir mermere ‘Geleceğe mektup’ isimli bir yazı yazdırdı. Mektupta, küresel ısınma ve dünyanın devamlığı açısından yaptıkları mücadelelerden sözeden sivil toplum kuruluşları, yazıyı şöyle sonlandırdı:

“Belki yüzlerce belki binlerce yıl sonra bu yazı bulunduğunda, tüm insanlığın yaşayabileceği felaketleri öngören ve engellemek için çaba gösteren bizim gibi insanlar ve örgütlenmeler olduğunu bilmenizi isteriz. Bu tabletin bulunmasına yol açabilecek iklim felaketlerinin gerçekleşmemesi dileğiyle.”

“ASLINDA GÖMÜLEN İNSANLIK!”
Burada konuşan Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, “Bugün insanlığa önemli bir kayıt düşüyoruz. Milyarca yıldan beri dünya üzerinde devam eden yaşantının, yine insan eliyle nasıl katlediliği, insanın güzellikler, mutluluklar içerisinde yaşayabilme yerine doğaya ve hem cinsi olan insana nasıl zarar verdiğini, yıkımlarla, savaşlarla, doğal afetlerle hep birlikte görmekteyiz” dedi.
Av. Çıtırık, şöyle devam etti:
“Herkesin sağılıklı dengeli bir çevrede yaşam hakkına sahip olduğu, herkesin çevre kirliliğini önleme konusunda devlet ve yurttaşın üzerine önemli yükümlülükler düşmektedir. Tüm katılımcılar olarak gerek ülkemizde gerekse bölgemizi doğrudan ilgilendiren, Nükleer Santraller ve Termik Santrallerin insan sağlığına ve çevreye bırakacağı olumsuz etkilere karşı gelecek kuşaklara yaşanabilir bir Dünya teslim edebilmek için duyarlılık göstermekteyiz. Bu konuda basın açıklamaları, paneller düzenliyor ve aynı zamanda da hak arayışlarını yapıyoruz. Bugün 7 tane daha termik ve nükleer santrallerin lisans iptal davasını açtık. Gelecek kuşaklara da bu durumu hatırlatmak için, o günlere bir işaret oluşturabilmek için aslında insanlığı bugün gömüyoruz. Adana Baro Başkanlığı ve demokratik kitle örgütleri sizlerin karşınıza çıktık. Yaşanabilir bir dünya için sesimiz daha gür çıkmaya devam edecektir”

Daha sonra mermer sosyal tesislerin arkasında bulunan araziye gömüldü. Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Öktem, ve Ziraat Mühendisleri odası Semih Karademir, yaptıkları konuşmalarda küresel ısınma ile mücadelelerinin artarak devam edeceğini söyledi.