Adana Tabip Odası Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Hilal, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) TIP Fakültesi Mezuniyet Törenine katıldı.

Adana Tabip Odası Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Hilal, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) TIP Fakültesi Mezuniyet Törenine katıldı.

Adana Tabip Odası Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Hilal, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) TIP Fakültesi Mezuniyet Törenine katıldı.

Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen mezuniyette konuşan Adana Tabip Odası Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Hilal, genç mezunlara “Artık mezun oldunuz. Bundan sonra iyi hekimlik için eğitim ve çabanızı sürdürün” diye konuştu.

Başkanımız Prof. Dr. Hilal’in konuşmasının tam metni aşağıdaki gibidir;
“Sevgili genç meslektaşlarım, 6 yıl süren zorlu bir eğitimi tamamlayarak hekim oldunuz. Sizler, birçok meslektaşınıza göre daha şanslısınız, çünkü Mensubu ve mezunu olmaktan onur duyduğum, ülkemizin köklü bir Tıp Fakültesi olan Ç.Ü.T.F.’nin 2019 yılı mezunları oluyorsunuz. Sizler de çok iyi biliyorsunuz bu eğitiminizin sonu değil, bundan sonra iyi hekim olmak için eğitiminiz ve çabanız devam edecek.
Sevgili meslektaşlarım çok anlamlı bir yılda mezun oluyorsunuz. 2019 yılında hem 14 Martın hem de 19 Mayısın 100. yılını kutladık. 1919 da işgale, emperyalizme karşı mücadelede hekimler ön saflarda yer almışlardır. Hekimler bu ülkede her zaman işgale karşı özgürlüğün, savaşa karşı barışın, hurafelere karşı bilimin, karanlığa karşı aydınlığın yanında olmuştur.
Sevgili genç meslektaşlarım, biliyorsunuz ki iyi hekim olmak sadece bilgi düzeyinin çok yüksek olması ile olmuyor. Öyle olsa idi bilgisayarlar daha iyi hekimlik yapabilirdi. İyi hekim olmak için, toplum sağlığını öncelemeli, bilginin yanında vicdanlı olmalı, hastayla empati kurabilmeli, yeterli zaman ayırmalı ve en önemlisi hastaya dokunabilmeliyiz. Aldığınız eğitim ile bunları başaracak donanımdasınız.
Sağlık kuruluşlarını ticarethane, hastayı müşteri olarak gören anlayış ile iyi hekimlik olmaz. Tıbbın alternatifi olamaz, bu nedenle alternatif tıp adına, medya maymunluğundan, bilim dışı gerici tıp uygulamalarından (hacamat, kupa tedavisi gibi) uzak durmak gerekir. Sizler zaten bilimsel tıp eğitiminizde bunların olmadığını gördünüz, bundan sonraki meslek yaşantınızda da bunlardan uzak duracağınıza hiçbir şüphem yoktur.
Sevgili meslektaşlarım, mesleğimizle ilgili birçok sorunla karşılaşacaksınız. Bunların çok büyük kısmını aldığınız eğitim ve kendi becerinizle çözeceksiniz. Çözemediğimiz sorunlar daha çok bizim dışımızdan gelen sorunlar olacak. Bunların başında hekime şiddet geliyor. Hekimlere, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet hekimleri mesleklerinden soğutuyor, defansif tıp uygulamalarını arttırıyor, hastaların şifa bulmasını zorlaştırıyor. Şiddetin önüne geçmek için hekimlerin önerileri dikkate alınmıyor, hala “müşteri memnuniyetinden” bahsediliyor. Hekimler olarak sağlık bakanlığından şiddeti önleyici tedbirleri bir an önce almasını talep ediyoruz.
Sevgili genç meslektaşlarım, birçoğunuz TUS’a hazırlanıyorsunuz, sınav sonrası mecburi hizmet kurası çekeceksiniz. Umarım içinizden hiç biri güvenlik soruşturması gibi garabet bir nedenle mesleğini yapmaktan alıkonulmaz. Ama bu durumda olan yüzlerce meslektaşlarımız var, Güvenlik soruşturması, Hukuk devletinde kabul edilebilir bir durum değildir. TTB ve Adana tabip odası olarak, tüm meslektaşlarımızın derhal göreve başlatılmasını talep ediyoruz.
Sevgili genç meslektaşlarım, Atatürk’ün söylediği “Hayatta en iyi yol gösterici bilimdir” sözlerinden ayrılmayacağınızı ve aldığınız eğitim doğrultusunda bilimsel davranacağınızı, kararlarınızı aklınızın süzgecinden geçireceğinizi biliyorum. Görev yaptığınız yerlerde ettiğiniz yemine bağlı kalarak dil, din, ırk, cinsiyet, sınıf farkı gözetmeksizin insanlara sağlık hizmeti sunacağınızdan ve toplumun insan haklarına dayalı, özgürlük, adalet, barış, içinde yaşamasına katkı sunmak için çalışacağınızdan hiçbir kuşkum yoktur.
Bulunduğunuz yerlerde Tabip Odalarına üye olun, güç verin, doğru bulmadığınız şeyleri değiştirmek için çaba harcayın.
Adana Tabip Odası olarak sizleri yetiştiren sevgili ailelerinize, hocalarınıza bir kez daha teşekkür ediyor, sizlere saygı ve sevgilerimi sunuyor, hekimlik yaşamınızda hepinize başarılar diliyorum.”