Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan Ziyareti

Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan Ziyareti

Doç. Dr. Ökten, “Sağlık çalışanına şiddet acil önlenmeli”

Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Genel Sekreter Dr. A. Erhan Özeren, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Selahattin Menteş ve
Dr. Zehra Filiz Gündoğan Turan, Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan’ı makamında ziyaret ederek hekim sorunları ve sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi konusunda istişarede bulundu.

DOÇ. DR. ÖKTEN, “HEKİM VE SAĞLIK ÇALIŞANINA ŞİDDET BİR HAK DEĞİLDİR”
Hekimlerin karşılaştıkları sorunları iletmek ve ortak çözüm bulabilmek için göreve yeni seçilen yönetim kurulu üyeleri ile birlikte ziyarete geldikleri söyleyen Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “Sağlıkta şiddet bizim açımızdan olduğu gibi genel sekreterliğimiz ve diğer hastaneler açısından da gündemdeki en önemli sorun olduğu açık şekilde görülmektedir. Hasta ve hasta yakınları hekim ve sağlık çalışanlarına şiddet uygulamayı kendilerinde bir hak olarak görür hale geldi. Hekim ve sağlık çalışanına şiddet bir hak değildir. Gün geçmiyor ki bir hekim bir hemşire veya sağlık çalışanı saldırıya uğramasın. Bunu önlemek için mutlaka el birliği ile çözüm üreterek mücadele etmeliyiz. Sağlığına kavuşturduğumuz, can verdiğimiz insanlar canımızı acıtıyor. Şiddetin en acil şekilde önlenmesi gerekir. Bu konuda sizinle her türlü işbirliğine varız” dedi.

PROF. DR. ARIKAN, “SAĞLIKTA ŞİDDET HEPİMİZİN ORTAK KONUSUDUR”
Hekim ve sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanları kınayarak söze başlayan Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, “Öncelikle Adana Tabip Odası Başkan ve yöneticilerinin ziyaretinden memnunluk duyduğumu ifade ediyorum. Yeni yönetim kuruluna hayırlı olsun diyorum. Biz Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak her türlü iş birliği ve koordinasyona açığız. Birlikte güzel işler yapacağımızı düşünüyorum. Sağlıkta şiddet hepimizin ortak konusudur. Ceyhan ilçemizde 3 sağlık çalışanımızın hasta yakınları tarafından darp edilmesinden üzüntü duyuyorum. Çok şükür arkadaşlarımızın hayati tehlikesi yoktur. Bu işi yapanların tutuklanması bir nebzede olsa bizi rahatlattı” diye konuştu.

ŞİDDETİN ÖNLENMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ VAR
Şiddetin önlenmesinde eğitimin şart olduğunu da ifade eden Prof. Dr. Arıkan, “İnsanların hekim ve sağlık çalışanlarına karşı daha duyarlı olmaları için şiddet temalı etkinlikler düzenliyoruz. Bu konuya ilişkin futbol turnuvası bile düzenledik. Hem sağlık çalışanlarının hastaları hem de hasta ve yakınlarının empatiyle, hoş görüyle yaklaşmaları gerekiyor. Bizden hizmet satın alanlar hastalara nasıl yaklaşmaları, nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilgilendiriliyorlar. “ dedi.

Hekim (1) Hekim (2)