TTB’den Adalet Bakanlığı’na Dr. Şeyhmus Gökalp Davası İçin Yazı: Adil Yargılanma Hakkının İhlali Sonlandırılsın

TTB’den Adalet Bakanlığı’na Dr. Şeyhmus Gökalp Davası İçin Yazı: Adil Yargılanma Hakkının İhlali Sonlandırılsın

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Yüksek Onur Kurulu üyesi ve 2014-2018 dönemi Merkez Konseyi üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in asılsız ve delilsiz suçlama ile yargılandığı dava ile ilgili olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e 27 Ekim 2021 günü bir yazı yazdı.

Dr. Şeyhmus Gökalp’in mesleki standartlara ve etik değerlere uygun, sağlık hakkı ve insan hakları için çalışan 18 yıllık bir hekim olduğu söylenerek başlayan yazıda dava sürecine ilişkin bir aktarım yapıldı. Savcının 15 Ekim 2021’de görülen son duruşmada tüm suçlamaların asılsız ve dayanaksız olduğu ortaya çıkmamış gibi aynı iddialarını sürdürdüğü belirtilen yazıda “Dr. Şeyhmus Gökalp davasında duruşma savcısı, mütalaasında duruşmaya getirilen delilleri görmezden geldiği, değerlendirmediği için adil yargılanma hakkını ihlal etmektedir” denildi.

Adil yargılanmaya ilişkin Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun “Türk Yargı Etiği Bildirgesi”ne, Savcılar İçin Avrupa İlkeleri/Budapeşte İlkeleri metnine ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin ilgili tavsiye kararına da atıf yapılan yazıda taraflı ve peşin hükümlü savcının görevden çekilmesi, yargılama aşamasındaki delilleri değerlendiren yeni bir mütalaa verilmesi ve Dr. Şeyhmus Gökalp’in adil yargılanma hakkının güvence altına alınması istendi.

Yazının tamamı için tıklayın.