UZM. DR. MENTEŞ, “ADANA KALİFİYE GÖÇ VERİP, KALİFİYE OLMAYAN GÖÇ ALIYOR”

UZM. DR. MENTEŞ, “ADANA KALİFİYE GÖÇ VERİP, KALİFİYE OLMAYAN GÖÇ ALIYOR”

ASKİ Genel Müdürü Nesrin Vursavuş,

“Adana halkına sağlıklı su içirme amacındayız”

 

Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) Bileşenlerinin ziyaretinde  amaçlarının Adana halkına sağlıklı su içirmek olduğunu söyleyen ASKİ Genel Müdürü Nesrin Vursavuş, israfı önleme adına içme suyu ile bağ bahçe sulanmaması çağrısında bulundu.

 

KURAKLIK VE İÇME SUYU KONUŞULDU

Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) Dönem Sözcüsü ve Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş,  Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, TMMOB İKK Sekreteri Ahmet Uncu ile Adana Barosu Başkan Yardımcısı Av. Miyesser Önenli, ASKİ Genel Müdürü Nesrin Vursavuş’u makamında ziyaret ederek Adana bölgesinde yaşanan kuraklık ve içme suyu konularında istişarede bulundu.

 

UZM. DR. MENTEŞ, “ADANA KALİFİYE GÖÇ VERİP, KALİFİYE OLMAYAN GÖÇ ALIYOR”

Adana ‘nın gelişmesine köstek olan bir çok soruna parmak basarak çözüm arayışlarını sürdürdüklerini  ifade eden ADAMOB Dönem Sözcüsü Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Havaalanımız elimizden alındı. Demiryollarımızın tamir bakım ünitemiz il sınırı dışına çekildi. Komşu illerimize teşvikler verilirken Adana’mıza verilmiyor. Adana’nın ekonomisini güçlü tutan fabrikalarımız sürekli yok oluyor. Kalifiye göç verip, kalifiye olmayan göç alıyoruz. Adana’nın bu durumu STK ve meslek örgütü yöneticileri olarak bizleri çok üzüyor. Kuraklık ve su sorunu artık gözle görülür bir noktaya gelmiştir. Su yaşamın vazgeçilmez ana dayanağıdır. Gölümüzde bulunan suyumuz sürekli azalıyor. Bu azalma sizlerin tasarrufu mu? Başka bir şey mi var? Adananın kuraklığı susuzluk mu? Sizden bunu  öğrenmeye, çözümü için çalışmaya, hem meslektaşlarımıza hem de Adana halkına söyleyecek sözümüz olması için geldik.” dedi.

 

VURSAVUŞ, “İÇME SUYU İLE BAĞ BAHÇE SULANMAMALI”

Sağlıklı su içilmesi adına göreve geldiklerinde ilk iş olarak Çatalan Arıtma Tesisinde bulunan 18 filitreyi yenilemek olduğunu belirterek ASKİ Genel Müdürü Nesrin Vursavuş, içme suyu ve yağmur suyu rehabilitasyonu için çok ciddi yatırımlarla resmen patlama gerçekleştirdiklerini belirterek şehre çok sağlıklı su verdiklerini söyledi.

ADAMOB Bileşeni başkanlara ASKİ çalışmaları hakkında anlaşılır ve doyurucu bilgiler veren Genel Müdür Nesrin Vursavuş, “Evet bazı dünya ülkelerinde su sıkıntısı, kuraklık var. Ama bizim merkezde önümüzdeki uzun yıllar yetecek içme suyu rezervimiz var. Kırsalda su rezervimiz kuraklıktan dolayı yarı yarıya düştü. İçme suyunda yaşanılan en büyük sıkıntı içme suyu ile bağ bahçe sulanmasıdır. Vahşi sulamadan vazgeçilerek modern sulamaya geçilmeli. Su azalınca enerji üretiminin de düştüğü göz önünde bulundurulmalıdır. Su çok değerlidir. Tasarruflu kullanmak elzemdir. İçme suyu asla bahçe sulamada kullanılmamalıdır. Kurak bir dönemden geçiyoruz. En önemli unsur yaşam. Yaşam için suya sahip çıkmalıyız.” diyerek ADAMOB Bileşeni başkanlara nazik ziyaretleri için teşekkür etti.