Uzm. Dr Menteş, “Hekimler üzgün, hekimler kırgın, hekimler mutsuz”

Uzm. Dr Menteş, “Hekimler üzgün, hekimler kırgın, hekimler mutsuz”

Uzm. Dr Menteş, “Hekimler üzgün, hekimler kırgın, hekimler mutsuz”

 

Hekimlik mesleğinin son yirmi yılda olmadığı kadar değersizleştirildiğini söyleyen Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Hekimlik; siyasilerin kısır siyasetlerinin malzemesi yapılamayacak kadar onurlu bir meslektir. ‘Kapı açık isteyen gitsin’ demek bizlere yapılan en büyük hakarettir. Bizler ülkenin yöneticilerinde çözüm bekler iken karşılaştığımız muamele bizleri utandırmış, üzmüş ve kırmıştır” dedi.

 

HEKİMLİK MESLEĞİ ONURLU BİR MESLEKTİR

Adana Şehir Hastanesi Başhekimlik binası önünde Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan Başkan Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Uzun bir eğitim sürecinden geçerek bugünlere gelen, ülkenin her ihtiyacı olduğunda öne çıkan ve varını yoğunu ülkesi ve halkı için feda eden hekimleri getirdiğiniz durum utanç vericidir. Hekimlik mesleği siyasilerin kısır siyasetlerinin malzemesi yapılamayacak kadar onurlu bir meslektir.” dedi

 

PANDEMİDE 213 HEKİM HAYATINI KAYBETTİ

Hekim ve sağlık çalışanlarının yanı sıra akademisyenlerinde katılarak destek verdiği açıklamada 14 Mart Tıp Haftasını anacaklarına, ekonomik ve özlük haklarında bir düzeltme beklerini, sağlıkta etkin bir şiddet yasasının gözlediklerini ama maruz kaldıkları müdahale ile umutsuzluk ve tükenmişliğe itildiklerini belirten Başkan Uzm. Dr. Menteş, “Kapı açık isteyen gitsin demek bizlere yapılan en büyük hakarettir. Bu ülkenin Hekimleri Çanakkale’de, Anafartalar’da,  Conkbayırı’nda tüm sınıf olarak şehit düştüler. Bu ülkenin Hekimleri İstanbul işgal altında iken Tıbbiyeli Hikmet önderliğinde bir şey yapmalı diyerek işgale başkaldırıp Kurtuluş Savaşına ilham oldular. Bu ülkenin Hekimleri Bandırma Vapurunda ülkenin kurtuluşu için Samsun’a çıktılar. Bu ülkenin Hekimleri Genç Cumhuriyet için sıtma, tifo, humma, verem savaşında canını ortaya koydular. Bu ülkenin Hekimleri annesini, babasını, eşini, çorunu çocuğunu görmeden iki yıldır pandemi ile savaştılar. Pandemide 213 Hekim kardeşimiz hayatlarını kaybettiler. Bütün bunların karşılığı nereye giderseniz gidin mi oldu?”

 

ÇÖZÜM BEKLERKEN YAPILAN MUAMELE UTANDIRMIŞ VE KIRMIŞTIR

Uzm. Dr. Menteş, “Bu ülkede 2021 yılında 1408 Hekim yurt dışında çalışmayı göze alarak gitmiştir. Bizler bu ülkeyi bırakıp gider iken acı çekiyoruz. Görüyoruz ki siyasetçiler bu durumdan rahatsız değil. Biz onlardan çözüm arar iken onlar bizlere kapıyı gösteriyorlar. Bir de diğer ülkelerden hekim getireceklerini söylüyorlar. Hekimlik bu kadar ucuz ve basit mi? Ne zaman ne gerekli ise yapacak zekada olan hekimler size soruyor. Emeklerimizi karşılığı bu mu?

Hekimlik son yirmi yılda olmadığı kadar değersizleştirilmiş ve artık bu durum katlanılamaz duruma gelmiştir. Bizler ülkenin yöneticilerinde çözüm bekler iken karşılaştığımız muamele bizleri utandırmış ve kırmıştır.” diyerek isteklerini şu şekilde sıraladı;

“Emekliliğe de yansıyacak temel ücret istiyoruz, 7200 ek gösterge ve her yıla 120 gün yıpranma payı istiyoruz, Etkin ve uygulanabilir sağlıkta şiddet yasası istiyoruz, Güvenli ve sağlıklı çalışma alanları istiyoruz, 5 dakikada muayene olmaz diyoruz, Covid19 meslek hastalığı olsun istiyoruz, Biz bunları isterken siz bize kapıyı gösteriyorsunuz. Bu ülkenin Hekimleri kalacak ama Hekimlerin sıkıntılarını çözmeyen siyasiler mutlaka gidecek. Bu topraklarda iyi hekimlik sonsuza kadar var olacaktır.”