100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi açılış töreni gerçekleştirildi.

100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi açılış töreni gerçekleştirildi.

Çukurova Belediyesi ile Adana Tabip Odası işbirliği ile yapımı tamamlanan 100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi açılış töreni gerçekleştirildi.

Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla bu isim verilen Kültür ve Sanat Merkezi’nin ilk etapta sergi salonunun açılışı yapıldı.  Adana Tabip Odası hizmet binası içerisinde oluşturulan kültür sanat merkezi sergi salonunun açılışı Turhan Selçuk karikatür sergisi ile açılışını gerçekleştirdi.

Açılış 12 Ocak Cuma günü saat 18.30’da Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ve Adana Tabip Odası Başkanı Ahmet Suntur’un katılımı ile yapıldı. Açılışa TTB 2. Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten ve karikatürist Turhan Selçuk’un kızı Aslı Selçuk da katıldı. Sergi 27 Ocak tarihine kadar açık kalacak.

Adana Tabip Odası Başkanı Ahmet Suntur açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

Değerli Başkanlarım, meslektaşlarım, kıymetli sanat dostları ve değerli basın emekçileri
Adana Tabip Odamız ve Çukurova Belediyesi işbirliğiyle yaşama geçirdiğimiz ‘100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi’ Sergi Salonumuzun açılışına hepiniz hoş geldiniz.


Öncelikle 100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi’nin oluşumunda emeği geçen Çukurova Belediye Başkanı Sayın Soner Çetin’e, Dr. Haluk Uygur’a, Dr. Ali İhsan Ökten’e ve Dr. Selahattin Menteş’e teşekkür ederim.

Bir teşekkür de Tabip Odamızın binasının yapımında her zaman yanımızda olan Zeydan Karalar Başkana etmek istiyorum.
Bugün salonumuzu modern Türk karikatürünün öncüsü olan yolu Çukurova’dan geçen Turhan Selçuk’un “Söz Çizginin” sergisi ile açıyoruz. Bu sergi ile yıllar öncesinden bize bugünleri anlatan Turhan Selçuk’u saygı ile anıyorum. Yine bu serginin oluşumunda ve salonumuzda açılması için bize her türlü yardımlarını gösteren Aslı Selçuk’a çok teşekkür ederim.

Adana Tabip Odamızın ve Çukurova Belediyesinin katkıları ile bugün bir sanat ve kültür merkezi haline gelmesi sadece Çukurovalılar için değil, tüm Adana için, aynı zamanda var olan bir eksikliğin tamamlanması açısından da mutluluk vericidir. Son zamanlara baktığımızda toplumsal olarak oldukça yıkıcı bir süreçten geçtiğimizi söyleyebiliriz. Önce salgın, arkasından ekonomik kriz ve deprem tüm toplumu oldukça olumsuz etkilerken hekim ve sağlık emekçileri bu süreç içerisinde en fazla çalışan, hasta olan ve vefat eden meslek grubu olmuşlardır. Türk Tabipleri Birliği, tabip odalarımız ve hekimler bu süreçte canla başla ellerinden geleni yapmışlar, toplumun bu acılarını ellerinden geldiğince azaltmaya, yaralarını sarmaya çalışmışlardır. Bu nedenle onlara da ayrıca teşekkür ediyorum.

Tabip odamızı bu hale getirmek kolay olmadı. Tabii ki burası üyelerimizin aidatları ile yapılmıştır. Ancak burası üye olsun veya olmasın tüm hekimlerin odasıdır, mekânıdır. Adana Tabip odamızı Tıp fakültesinde okuyan öğrencileri kütüphane ve çalışma alanı olarak kullanabilmektedir, yine Adana Tabip odası burs komisyonumuz tarafından 29 TIP fakültesi öğrencisine her ay düzenli burs imkanı sağlamaktadır. Adana Tabip Odası bundan böyle Çukurova Belediyesi ile yaptığımız protokol sayesinde sadece hekimlerin değil, tüm Çukurova bölgesinin de mekanı olmuştur. Sergi salonumuzun açılması ile birlikte Adana da önemli bir eksikliği gidermiş olduk.

Adana 230 kişilik konferans salonumuzun bitmesi ile de yine tüm kurumların faydalanacağı içerisinde çeşitli aktivitelerin, etkinliklerin yapılacağı bir mekan daha kazanmış olacak. Adana’mız için daha sanat dolu günler dileğimizdir. Bu nedenle binamızın daha da işlevsel hale gelmesini sağlayan tüm üyelerimize, geçmiş tüm yönetim kurullarına, bizlere yardım eden belediyelerimize, meslek odalarımıza, demokratik kitle örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına bir kez daha teşekkür ederim. Adanamıza hayırlı olsun.