“İçimizden Biri” etkinliğinin Ekim ayı konuğu Dr. Figen DEMİR KARDEŞ oldu

“İçimizden Biri” etkinliğinin Ekim ayı konuğu Dr. Figen DEMİR KARDEŞ oldu

Uzm. Dr. Figen Demir Kardeş, Adana Tabip Odasınca düzenlenen ‘İçimizden Biri’ etkinliğinin konuğu oldu. ‘Hunili Doktor’dan Ortaya Karışık’ adlı kitabını imzalayan Uzm. Dr. Figen Demir Kardeş, kadın hekim gözüyle hayata bakışını anlattı.

UZM. DR. MENTEŞ, “HEKİMSEL DAYANIŞMA ÇOK ANLAMLI”

Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra hekimlerin yoğun ilgi gösterdiği ‘İçimizden Biri’ etkinliğinin açılış konuşmasını yapan ATO Sosyal Komite Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “’İçimizden Biri’ etkinliğimizi iki yıldır sürüdürüyoruz. Hekimlik mesleği yanında kültür, sanat, spor gibi farklı dallarda da başarı gösteren meslektaşlarımızı sizlerle buluşturuyoruz. Hekim dayanışmasını biz tabip odası olarak içimizden hissederiz. Ama bugün içimizden birinin konuğu farklı. Hem hekim hem anne hem yazar hemde hekimsel dayanışma içerisinde olan bir meslektaşımız. Günümüzde sosyal medyalar çok etkin. İçerisinde kadın hekimlerden oluşan bir gurup var. İşte Dr. Figen Demir Kardeş, bu gurubun yürütücüsü. Çok başarılı aktiviteleri var. Kadın hekimler olarak Türkiye geneli dayanışma içerisindeler. Şu geçirdiğimiz kötü günlerde insanların birbirine gülümsemesi, yanında ve dayanışma içerisinde olması anlamlı olduğu gibi gerçekten çok güzel.” diye konuştu.

PROF. DR. HİLAL, ““TÜM HEKİMLERİ ODA ETKİNLİKLERİNE DAVET EDİYORUM”

Hekim dayanışmasının önemine vurgu yapan Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, konuşmasında  “Bugün buraya yoğun katılımınız bizleri mutlu etmiştir. Hekimler hastanelerde yoğun iş yükü altında ve yalnızlaştırılmış durumdadırlar. Örgütlü hekim mücadelesinin yapılacağı tek yer ‘Tabip Odası’dır.  Bu nedenle dayanışmamız ve birbirimizi anlamamız adına odamıza sahip çıkmak hepimizin görevidir.” diyerek tüm hekimleri Tabip Odasının düzenleyeceği bütün etkinliklere katılmaya davet etti.

KADIN HEKİM GÖZÜNDEN HAYATA BAKIŞ

‘Hunili Doktor’dan Ortaya Karışık’ adlı ilk kitabını imzalayan Uzm. Dr. Figen Demir Kardeş, sunumunda bir kadın hekimin gözünden hayata bakışı anlattı.

Uzm. Dr. Kardeş, “‘Hunili Doktor’dan Ortaya Karışık’ kitabımı çok eğlenerek yazdım. Türkiye de hem kadın hem hekim hemde anne olmanın zorluklarını yaşayan biriyim. Bu ülkede akıllı, zeki olan her insanın bir süre sonra hafif delireceğini düşünüyorum. Bu kitabımda hayata değişik, espirili bir yönüyle yaklaşmak istedim. Bu yüzden ‘Hunili Doktor’. Yaklaşık bir yıl önce sosyal medya üzerinden bu isimle kadın doktorlar olarak bir araya geldiğimiz 14 bin kişilik bir gurubumuz var. Kadın hekimler olarak bir çok sosyal projede yer alıyoruz. Kitabımı herkesin okuyacağı tarzda mutlulukla yazıyorum. İkinci kitabımda Batı’dan Doğu’ya giden mecburi hizmet anılarımı yazacağım. Ben tüm hekimlerimizin stresini atacağı bir yan uğraş bulmalarını öneriyorum. Mesleğimizin stresini bir nebzede olsa azalttığına inanıyorum.” dedi.

Uzm. Dr. Figen Demir Kardeş’e paylaşımları için Uzm. Dr. Selahattin Menteş tarafından teşekkür belgesi verildi.