6.Bahri Toygar Sempozyumu 7 Nisan 2012 Cumartesi saat 15.00’da Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.

6.Bahri Toygar Sempozyumu 7 Nisan 2012 Cumartesi saat 15.00’da Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.

Değerli Meslektaşlarım,

Adana-Osmaniye tabip odası eski yönetim kurulu üyesi Dr. Okan Toygar  babasının anısına  düzenlemiş oldukları BAHRİ TOYGAR SEMPOZYUMU’nun altıncısı 7 Nisan 2012, Cumartesi, saat 15.00’da Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.   (Dr.Okan Toygar’ın göndermiş olduğu duyuru aşağıda sunulmuştur)

Sempozyumun bu yılki konusu “KEMİK ERİMESİ(OSTEOPOROZ)”. Bu başlık altında kemik sağlığı ayrıntılı bir şekilde incelenecek ve dinleyenlerin soruları konuşmacılarımız tarafından cevaplandırılacak.

Başkent Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümünden Doç.Dr. Eda ERTÖRER ve yine  Başkent Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden Doç.Dr. Mehmet ADAM konu hakkında bilgilendirmeler yapacaktır.

Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

    Dr. Nuh Demirpas
Adana-Osmaniye Tabip odası
      Genel Sekreteri

afis_2012 

 
Değerli Arkadaşlar,

BAHRİ TOYGAR SEMPOZYUMU’nun altıncısı 7 Nisan 2012, Cumartesi, saat 15.00’da Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi’nde yapılıyor. Sempozyumun bu yılki konusu “KEMİK ERİMESİ(OSTEOPOROZ)”. Bu başlık altında kemik sağlığı ayrıntılı bir şekilde incelenecek ve dinleyenlerin soruları konuşmacılarımız tarafından cevaplandırılacak.

Kemik erimesi (osteoporoz) özellikle yaşlanan dünya nüfusu nedeni ile gittikçe daha önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca kadınlarda menapoz sonrası sık görülmesi, oluşuncaya kadar bulgu vermemesi, alınan gıdaların hastalık üzerine olumlu ve olumsuz etkilerinin yeterince bilinmemesi ve bilinçsiz ilaç kullanımının olması osteoporoz konusunda halkın bilinçlendirilmesinin koruyucu hekimlik açısından önemli olduğunu göstermektedir.

Başkent Üniversitesi Adana Hastanesi’nden iki değerli öğretim üyesi arkadaşımız konu ile ilgili bilgi ve tecrübelerini bizimle paylaşacaklar. Osteoporozun nasıl bir hastalık olduğu, teşhis ve tedavisinin nasıl yapıldığını Başkent Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümünden DOÇ DR. EDA ERTÖRER anlatacak.

Osteoporozu olan bir hastada kırığa neden olan düşmelerin önlenmesi için egzersiz, ev ve çevre düzenlenmesi ve kırık olursa rehabilitasyonunun nasıl yapılması gerektiğini ise Başkent Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden DOÇ.DR. MEHMET ADAM anlatacak.

Duyuru ve katılım konusunda desteğinizi rica ederim.

Sevgi ve saygılarımla,

Dr. Okan TOYGAR

Toplantı 7 Nisan 2012 Cumartesi günü Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezinde saat 15.00 ‘da gerçekleşecek.

Not 1: Lutfen bu maili konuya ilgi duyabilecek yakinlariniza da gonderiniz.

Not 2: Ekte yukarıdaki metin ve toplantinin afisi bulunmaktadir.