Acil Demokrasi İstiyoruz!

Acil Demokrasi İstiyoruz!

Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali Ali İhsan Ökten, “Adana Tabip Odası 15 Temmuz darbesine şiddetle karşı çıkmış, tam bağımsız, laik ve demokratik Cumhuriyetin yanında yer almıştır. Darbeden sonra darbeci suç örgütüyle mücadele etmek için çıkarılan ancak demokratik hak ve özgürlükleri askıya alan,TBMM’ini devre dışı bırakan OHAL ve KHK’lere de karşıyız” dedi.


ACİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ

Yönetim Kurulu Üyeleri ve meslektaşlarıyla Adana Tabip Odasında bir araya gelen Başkan Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, burada yaptığı açıklamada Darbelere, Cadı Avcılığına, OHAL ve KHK’lere karşı olduklarını dile getirerek binlerce kişinin herhangi bir kanıt gösterilmeden işlerinden uzaklaştırıldığını veya görevlerinden ihraç edildiklerini söyleyerek “Bu kişilerin her türlü sosyal ve emeklilik hakları ortadan kaldırılmıştır. Görevlerinden ihraç edilen öğretmenlerin öğrencileri, hekimlerin hastaları mağdur olmuştur. OHAL ve KHK’ler ile meclis devre dışı bırakılarak parlamenter sistem yok sayılmıştır. Yine bu süreçte medyaya karşı her türlü baskı ve cezalandırmalar ile bir çok gazete, dergi, TV kanalı, radyo susturulmuş, 29 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan KHK ile çoğu sağlık işkolunda olmak üzere 10.131 kişi mesleklerinden, 1267 akademisyen üniversitelerden ihraç edilmiş, üniversitelerde rektörlük seçimleri kaldırılmıştır. Yine aynı gün Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt Cumhuriyet gazetesine hayali suçlamalarla operasyon yapılmış, gazetenin yöneticileri, yazarları gözaltına alınmış, 9 kişi tutuklanmıştır. Tüm bu olayların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına getirilmesi tesadüf değildir. Tüm bu yapılanlarla bilinçli olarak adeta Cumhuriyetin tüm değerlerinden intikam alınmak istenmektedir. Acil demokrasi, iş, adalet, insan hakları ve özgürlük istiyoruz”


İNSANLAR KUTUPLAŞTIRILIYORLAR

Yaşanan süreçte Cumhuriyetin tüm değerlerine saldırıldığını ifade eden Başkan Doç. Dr. Ökten, “Yapılan uygulamalar toplumu giderek kutuplaştırmakta ve insanlarımızın birbirlerine nefret ve düşmanca yaklaşmalarına neden olmaktadır. Adana Tabip Odası olarak görevden uzaklaştırılan veya ihraç edilenlerin anayasal haklar doğrultusunda kanıta dayalı, eşit, adil yargılanmaları sonucunda suçluların cezalandırılmalarını, görevlerinden uzaklaştırılan ve ihraç edilerek hak gaspına uğrayan suçsuzların ise en kısa sürede işlerine geri dönmelerine izin verilmesini, başta Cumhuriyet gazetesi olmak üzere tüm medya üzerindeki baskılara son verilmesini, antidemokratik OHAL ve KHK’lerin son bulmasını, seçilmiş milletvekillerin tutukluluk halinin sonlandırılmasını ve kürsü dokunulmazlıklarının devam etmesini, toplumu bölen ve kutuplaştıran söylemlerin son bulmasını istiyoruz. Bizler anayasal hakların, demokratik insan hak ve özgürlüklerin olduğu, Cumhuriyetin tüm değerlerine sahip çıkıldığı, bir Türkiye Cumhuriyetinde özgürce, barış ve kardeşlik içinde yaşamak için mücadele etmeye devam edeceğiz, tüm bunların sağlanması içinde iktidarı duyarlı olmaya davet ediyoruz.” Diye konuştu.

doc-dr-ali-ihsan-okten-1

????????????????????????????????????