Adana-Merkez, Feke, Karaisalı, Kozan, Aladağ, Ceyhan İlçelerinde Orman Yangınları Hızlı Değerlendirme Raporu

Adana-Merkez, Feke, Karaisalı, Kozan, Aladağ, Ceyhan İlçelerinde Orman Yangınları Hızlı Değerlendirme Raporu

30 Temmuz 2021 tarihli İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından verilen bilgilere göre; 28 Temmuz 2021 tarihinde Adana’da 21 alanda farklı noktalarda orman yangını meydana gelmiştir. Adana Merkez ve Feke’de ormanlık alanda başlayan yangın, müdahale sonucu kısa zamanda söndürülmüştür. Aynı gün ve aynı saatlerde Kozan ilçesinden Akdam, Salmanlı, Kızlarsekisi, Ergenuşağı, Bağözü, Gökgöz, Kuytucak, Velicanlı, Mansurlu ve Akarca mahallelerinde, Aladağ ilçesi Topallı, Boztahta mahallerinde orman yangınları çıkmıştır. Yangınlar 21 ayrı noktada tespit edilmiştir. Yangınların aşırı sıcak, kuru hava ve rüzgârın etkisiyle kısa sürede yayıldığı belirtilmiştir.

Aladağ ilçesinde söndürme çalışmaları devam eden orman yangını, şiddetli rüzgârın da etkisiyle 29 Temmuz günü İmamoğlu ve Karaisalı ilçelerine de sıçramıştır. İmamoğlu ilçesi Üçtepe mevkisinde ve Hacıhasanlı-Otluk mevkileri arasındaki 3-4 mahallede etkili olan yangına, iş makineleriyle de müdahale edilmiştir.

AFAD tarafından 30 Temmuz 2021 tarihli verilen bilgilere göre; Kozan ilçesinden Akdam, Akarca, Salmanlı, Kızlarsekisi, Ergenuşağı, Gökgöz, Kuytucak ve Velicanlı mahallelerinden 2.705, Aladağ ve Karaisalı ilçelerinden ise 617 olmak üzere toplam 3.322 yurttaşımızın tahliyesi gerçekleştirilmiştir. Kozan Kızlarsekisi mevkiinde mahsur kalan 2 yurttaşımız kurtarılmıştır.

Tahliye edilen bölgedeki insanların barınma sorununun; yakınları ve valilik, kaymakamlık, belediye gibi kurumlar tarafından giderildiği, şu an için geçici barınma alanlarına ihtiyaç olmadığı ifade edilmiştir. Yangınlarda can kaybı yaşanmamış; 10 yurttaşımız yangından etkilenmiştir.Dumandan etkilenen kişi sayısının az olduğu ve yoğun tıbbi takip gerektiren kişi olmadığı bildirilmiştir. Yangın nedeniyle Aladağ-Topallı Mahallesi’nde 20 ev yanmış, 8 büyükbaş ve çok sayıda küçükbaş hayvan ile birlikte doğal yaşamdaki canlılarda da ciddi sayıda can kaybının olduğu ifade edilmiştir.

Yangın bölgesine Adana Tarım ve Orman Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana AFAD İl Müdürlüğü, diğer illerden helikopter, itfaiye, arazöz, su tankeri, iş makineleri ve çeşitli yardım araçları ile müdahale edildiği gözlenmiştir. Yangının üçüncü gününde tüm yangınlar kontrol altına alınmış, söndürme ve soğutma çalışmaları devam etmektedir.

Yangına maruz kalan köylerin birçoğunda elektrik ve su kesintileri sorun oluşturmaktadır. Elektrik hatları ve trafolar zarar görmüştür ve bazı kesimlerde elektrik jeneratör ile verilmektedir. Su ihtiyaçlarının ise belediye, valilik ve çeşitli yardım kuruluşları ile sağlandığı gözlenmiştir. Adana Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından kumanya, yemek, su; yatak, battaniye, buz, hijyen seti ve hayvan maması dağıtımının yürütüldüğü gözlenmiştir. Büyükşehir tarafından sağlanan seyyar tuvaletlerin de bölgede kullanıma sunulduğu görülmüştür.

Sağlık hizmeti sunumuyla ilgili bir aksama yaşanmadığı tarafımıza iletilmiştir. Ancak içinden geçtiğimiz pandemi süreci nedeniyle yangın bölgelerinin tümünde aşı tedariki ve saklanmasının; çalışan tüm ekiplerin salgına karşı olabildiğince korunacağı önlemlerin alınmasının çok önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Orman yangınları tüm canlıların sağlığını doğrudan olumsuz etkileyen ciddi bir ekoloji ve halk sağlığı sorunudur;  sağlığın tüm bileşenleri hassasiyetle takip edilmelidir.

Türkiye’de yaşadığımız yangınlar nedeniyle kaybettiklerimizin yakınlarına bir kez daha sabır ve başsağlığı; yaralılara acil şifalar dileriz.

Türk Tabipleri Birliği Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri Kolu

Adana Tabip Odası