Adana Tabip Odası’ndan “Darbe” ve “Darbe Girişimlerine” Tepki: Temel Hak ve Özgürlüklere Darbe Vurulmasına Karşıyız!

Adana Tabip Odası’ndan “Darbe” ve “Darbe Girişimlerine” Tepki: Temel Hak ve Özgürlüklere Darbe Vurulmasına Karşıyız!

Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, darbe ve darbe girişimlerini her fırsatta kınadıklarını ifade etti, “Darbeyle hesaplaşma adı altında ülke demokrasisine, hukuk devletine ve temel hak ve özgürlüklere darbe vurulmamasını da istemekteyiz” dedi

ADANA–Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, darbe ve darbe girişimini kınadıklarını ifade ederek, “Darbecilerin, destek olanlar hak ettikleri en ağır cezaları hukuk devleti içerisinde kalınarak almalarını desteklemekteyiz. Darbeyle hesaplaşma adı altında ülke demokrasisine, hukuk devletine ve temel hak ve özgürlüklere darbe vurulmamasını da istemekteyiz.” dedi

Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Adana’da 1267 personelin açığa alındığını, şu ana kadar 74 hekim ve sağlık çalışanlarının da görevden uzaklaştırılarak açığa alındığını söyledi. Ökten, “Meslektaşlarımızla ilgili hangi tür suçlama ile görevlerinden uzaklaştırıldıklarını bilmemekteyiz. Ancak asıl olan görevden uzaklaştırılan meslektaşlarımız ve sağlık çalışanlarının bir an önce ifade sürecinin tamamlanıp, şüphelinin lehine ve aleyhine olan kanıtların toplanarak, dava ve duruşma sürecine geçilmesidir.” şeklinde konuştu.

Ülkemizde 15 Temmuzda bir darbe girişimi yaşandığına dikkat çeken Adana Tabip Odası Başkanı Do. Dr. Ali İhsan Ökten, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Darbenin yapıldığı gün yaptığımız gibi bugünde askeri ve sivil tüm darbe ve darbe girişimlerini kınıyor, lanetliyor, karşısında olduğumuzu net bir şekilde bir kez daha ifade ediyoruz. Anayasal düzene karşı bu kadar ağır girişimde bulunan darbecilerin, onlara destek olanların hak ettikleri en ağır cezaları hukuk devleti içerisinde kalınarak almalarını desteklemekteyiz. Ancak kurunun yanında yaşın yanmamasını, sürek avının devam ettirilmemesini, darbeyle hesaplaşma adı altında ülke demokrasisine, hukuk devletine ve temel hak ve özgürlüklere darbe vurulmamasını da istemekteyiz.

74 HEKİM VE SAĞLIK ÇALIŞANI AÇIĞA ALINDI
Adana ilinde şu ana kadar görev yapmakta olan 1267 personel açığa alınmıştır. Şuana kadar 74 hekim ve sağlık çalışanlarının da görevlerinden uzaklaştırılarak açığa alındıklarını öğrenmiş bulunmaktayız. Meslektaşlarımızla ilgili hangi tür suçlama ile görevlerinden uzaklaştırıldıklarını bilmemekteyiz. Ancak asıl olan görevden uzaklaştırılan meslektaşlarımız ve sağlık çalışanlarının bir an önce ifade sürecinin tamamlanıp, şüphelinin lehine ve aleyhine olan kanıtların toplanarak, dava ve duruşma sürecine geçilmesidir. Eğer bu kişiler hakkında herhangi bir suç bulunmamışsa en kısa zamanda görevlerine iade edilmeleri gerekmektedir. Ayrıca kişi özgürlük ve güvenliğine aykırı olan otuz günlük gözaltı süresini doğru bulmadığımızı belirtiriz. Bir an önce tüm vatandaşlarımızın hukuki güvenliğinin sağlanarak ne zaman, nerde, ne şekilde ve hangi iddiayla gözaltına alınacağı yönündeki kaygı ve korkuların giderilmesi gerekmektedir.

DARBELER DEMOKRASİYİ ORTADAN KALDIRIR
Bizler biliyoruz ki darbeler, bir ülkede demokrasiyi ortadan kaldırır, baskı sürecini arttırır, özgürlükleri kısıtlar, tüm muhalif unsurların sesini kestiği gibi bir sürek avına da dönebilir. Bugüne kadar yapılan her türlü darbe ülkemizin, insanımızın, demokrasimizin, demokrasi kültürümüzün bir türlü yerleşememesine, kişi hak ve özgürlüklerimizin kısıtlanmasına, bir çok kişinin haksız yere işinden olmasına neden olmuştur. Biz tüm bu sorunların sükunet, sağduyu, akıl, hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, daha fazla temel hak ve özgürlük, daha fazla demokrasi ile aşılacağına inanıyoruz.

DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKACAĞIZ
Bizler şiddete dönüşmeyen her türlü düşünce ve ifade özgürlüğünün olduğu, kuvvetler ayrılığının hakim olduğu, adaletin herkese hakim kılındığı, toplumsal huzur ve barışın sağlandığı, kurum ve kurallarıyla işleyen bir parlamenter demokrasiden yana olduğumuzu bunun için de laik, demokratik, bağımsız, özgürlükçü bir Türkiye Cumhuriyeti için demokrasimize sonuna kadar sahip çıkacağımızı bildiririz.”

DR. ALİ İHSAN ÖKTEN ADANA TANİP ODASI BAŞKANI (2)