Adana’da ‘Çölyakla Yaşamak’ Konulu Panel Düzenlendi.

Adana’da ‘Çölyakla Yaşamak’ Konulu Panel Düzenlendi.

Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Tabip Odası, TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’nın düzenlediği ‘Çölyakla Yaşamak’ konulu panel Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi. Paneli, Adana Tabip Odası Başkanımız Uzm. Dr. Selahattin Menteş yönetti.

“GIDA DAĞITIMI DENGESİZ”

Adana Tabip Odası Başkanımız Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Birleşmiş Milletler’in yaptığı bir araştırmaya göre gıdaya sürekli erişiminin bulunmadığı nüfus sayısının ise 2 milyar 400 milyondur. Dünyada 900 milyon insanın ise şiddetli gıda güvensizliği içerisinde yaşam mücadelesi vermektedir. Burada moraliniz bozulmasın diye açlıktan ölen insan sayısını vermek istemiyorum. 2022 yılında 5 yaş altı 148 milyon çocuğumuz bodur, yani gelişmemiş, 45 milyon çocuğumuz zayıf. Buna karşın 37 milyon çocuğumuz şişman. Bu neyi gösteriyor? Aslında dünyada adaletsiz bir dağılımın varlığını gösteriyor. Bir tarafta açlıkla boğuşan bir kitle var. Bir tarafta ise aşırı kilolu bir kitle var. Gıda dengeli bir şekilde dağıtılır ise herkese yetecek boyutta gıda bulunmaktadır.

“HEKİMLERE SAHİP ÇIKIN”

Türkiye’de bulunan 150 çocuk gastroentorolji uzmanı bulunduğuna vurgu yapan Adana Tabip Odası Başkanımız Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “110 tıp fakültesi var. Her tıp fakültesine birer tane dağılsa bile Adana’ya ya da diğer yerlere çok az sayıda uzman doktor düşüyor. Peki bu kadar az olmasına karşın, bu kadar iyi yetişmiş hekimlerin bu ülkeden, 2001 yılında bin 405’i gitti. 2022 yılında 2 bin doktor gitti. 2023 yılında da muhtemelen hekimlerimizin 2 bin 500-3 bin arası Avrupa ülkelerine gidecek. Buradan herkese seslenmem gereken şudur. Hekimler bu ülkede kalmak için bütün çabayı gösteriyor. Sizler de hekimlerinize sahip çıkın. Çünkü hekimlerimiz giderse hepimiz çok zor durumda kalırız” diye konuştu.

ÇÖLYAK HASTALARININ SORUNLARI DİLE GETİRİLDİ

Başkanımız Uzm. Dr. Selahattin Menteş’in moderatörlüğünde, Doç. Dr. Didem Gülcü Taşkın, Prof. Dr. M. Sertaç Özer ve Safiye Şumnu’nun konuşmacı olarak katıldığı panelde Türkiye’de yaşayan yaklaşık 700 bin Çölyak hastasının sorunları dile getirildi.