ASM’ye Bıçaklı Saldırıya Tabip Odasından Sert Tepki

ASM’ye Bıçaklı Saldırıya Tabip Odasından Sert Tepki

Adana 100. Yıl 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi(ASM)’ne dört kişiden oluşan grubun doktorlara satır ve bıçaklarla saldırmasına Adana Tabip Odasından tepki geldi. Başkan Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Devletin Kurumu olan ASM’lerde görevli hekimlere saldıranlar tutuklanarak en ağır cezalara çarptırılmalıdır” dedi.

ŞİDDET UYGULAMAK HİÇ KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR

Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ve Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Adana 100. Yıl 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi(ASM)’ne geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Başkan Uzm. Dr. Selahattin Menteş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Zaten zor koşullarda görev yapan hekim ve sağlık çalışanlarına psikolojik şiddet uygulamak, saldırmak hiç kimsenin haddi değildir.” dedi.

DOKTORLAR ŞİDDETİ HAK ETMİYOR

Saldırıyı olayının yaşandığı andan itibaren Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte olayın takipçisi olan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Sağlıkta şiddete karşı sıfır tavizle hareket edilmesi gerekmektedir. İki yıldır canını dişine takarak pandemi ile mücadele eden doktorlar bu tür davranışları hak etmemektedir. Hekimliğin özünde kendini feda ederek topluma ve insanlara hizmet etmek vardır. Ülkemizdeki doktorlarımız bu ülkenin ve halkın sağlık ve refahı için varını yoğunu ortaya koyarak hizmet etmektedirler. Sağlıkta çıkan şiddet yasası bu duruma yanıt vermekte yeterli değildir. Mutlaka şiddete kalkışan veya uygulayanların tutuklu yargılanmaları ve cezaların ertelenmemelidir. Biz hekimler bu ülkeye hizmet ediyoruz; nasıl ki emniyet güçlerine, hakime ve savcıya saldırılarda tutuklanmalar uygulanıyor bizde de aynısı uygulanmalıdır.’’ dedi.

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE CAN GÜVENLİĞİ YOK

ASM’lerin tam bir sorun yumağı haline geldiğini söyleyen Uzm. Dr. Menteş, “ASM’lerde çalışan arkadaşlarımız bir dolu angaryalara maruz kalıyor. Güvenliksiz ve sağlıksız binalarda görev yapıyorlar. Hizmet ettikleri binaların kirası dahil olmak üzere her masrafını kendileri karşılıyor. Bu merkezlere yeterli sayıda hemşire, yardımcı personel ve güvenlik verilmemektedir. Çoğu zaman bulundukları yerler merkezden uzakta ücra köşelerdedir. Tüm hizmetlere karşın alınan ücretleri konuşmak bile istemiyoruz. Şiddetin yapanın yanına kar kaldığı cezasızlık durumda da korku içerisinde ve mutsuz bir şekilde hizmet edilmeye çalışılmaktadır. Buradan Valilik ve Cumhuriyet Savcılarımıza çağrımız mutlaka tutuklu yargılanma ve hak edilen cezanın verilmesidir. Şiddet uygulayanın dışarılarda gezdiği durumda şiddete uğrama ve ölüm korkusuyla yaşamanın ne olduğunu anlamalarını istemekteyiz. Tüm isteğimiz huzur içinde bu ülke ve halk için hizmet etmektir. Bu ortamı sağlamak devletimizin görevidir diye düşünüyoruz. Arkadaşlarıma geçmiş olsun diyorum.” diye konuştu.

DOÇ. DR. ÖKTEN, “ŞİDDETİ ÖNLEYECEK YASA İSTİYORUZ”

Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’ise konuşmasında Sağlıkta Dönüşüm Programının en büyük etkisinin Sağlıkta Şiddet olduğunu ifade ederek “Açıkçası dönüşüm programı sağlıkta şiddete dönüştü. ASM’deki saldırıyı şiddetle kınıyor, hekim arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Özellikle Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesinden sonra TTB olarak ‘Sağlıkta Şiddet Yasa’sı çıkardık. Uzun süre kabul edilmedi. Geçen yıl yürürlüğe giren yasa ise sağlıkta şiddeti önlemedi. Bizler gerçekten sağlıkta şiddeti önleyecek, cezaları arttıracak tarzda bir yasa istiyoruz.” şeklinde konuştu.