Doç. Dr. Ökten, “Sahte rakı öldürüyor, denetimler arttırılmalı”

Doç. Dr. Ökten, “Sahte rakı öldürüyor, denetimler arttırılmalı”

Salgın hastalık gibi çoğalan kaçak içkilere bağlı zehirlenme ve ölüm oranlarının arttığını söyleyen Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, yetkilileri göreve çağırarak denetimlerin arttırılmasını istedi.

DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÖKTEN, “DENETİMLER BÜYÜTEÇ ALTINA ALINMALI”
Sahte rakı ve kaçak içkilerin neden olduğu ölümlerin artması sonucu yönetim kurulu adına yazılı açıklama yapan Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “Son günlerde artan metil alkolle ilgili ölümler için ciddi tedbirler alınmalıdır. Sahte rakı yapan ve satanların, kaçak içkileri yurdumuza sokan ve satanların mutlaka önlenmesi lazımdır. Bu anlamda Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü denetimlerini büyüteç altına alarak daha sıkı önlemler almalıdır.” dedi.

Metil Alkol’ün sanayi veya odun alkolü olarak bilindiğini, sanayide çözücü olarak kullanıldığını, antifiriz gibi maddelerin içeriğinde de bulunduğu bilgisini veren Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Çukurova Üniversite Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Hilal, Metil Alkol’ün insanlarda isteyerek veya kaza sonucu alımı ciddi zehirlenmelere yol açtığını söyledi.

PROF. DR. AHMET HİLAL, “ZEHİRLENME VE ÖLÜMLER HALK SAĞLIĞI SORUNU HALİNİ ALMIŞTIR”
Prof. Dr. Ahmet Hilal, konuşmasında şunları kaydetti;

Metil alkol deriden ve sindirim sisteminden hızla emilerek Karaciğer üzerinden toksik (zehirleyici) etkisini gösterir. Bulguları ilk olarak diğer alkol zehirlenmelerinde olduğu gibi bulantı kusma, karın ve baş ağrısıdır. Daha sonra metil alkol yıkım ürünlerinin göz sinirlerinde birikmesi ile çift görme ve körlük meydana gelir. Bu tablo kalp yetmezliği akciğerlerin su toplaması koma ve ölümle seyreder. Tedavi ile kurtulanlarda körlük, karaciğer yetmezliği ve Parkinson benzeri sendrom oluşabilir. Evlerde hobi olarak üretilen kaçak içkilerde de metil alkol oluşması mümkündür. Bunun distilasyon sırasında ayrılması gerekir. Ancak kaçak ve ucuz içki olarak satılanlarda metil alkol, etil alkole göre çok ucuz olması nedeni ile bilerek te konuluyor olabilir. Son aylarda bölgemizde salgın hastalık gibi kaçak içkilere bağlı zehirlenme ve olguları görülmektedir. Ekim ayından bu yana 30’un üstünde metil alkole bağlı ölüm olgusu bulunmaktadır. Ayrıca daha toksikolojik analizleri tamamlanmamış metil alkole bağlı ölümler olduğu düşünülmektedir. Sadece Balcalı hastanesine başvuran ve alkol zehirlenmesi düşünülen olguların Adli Tıp Anabilim dalında yapılan kan tahlillerinde 30’a yakın olguda Metil alkol saptanmıştır. Bu göstermektedir ki kaçak alkole bağlı zehirlenme ve ölümler bir halk sağlığı sorunu halini almıştır. Kıbrıs Tekirdağ rakısı ya da ucuz rakı olarak kaçak pazarlarında satılan ve görüntüsü itibari ile orijinal ambalajlardan ayrılamayan bu rakılar normalin ¼ fiyatına satılmaktadır. Bu nedenle de kullananlar için cazip hale gelmektedir.

Yapılması gereken halkımızın kaçak, ucuz içkileri almaması, yetkililerin satıldığı yerler belli olan bu içkilerin satışını önlemesi, ayrıca halkımızı bilgilendirici duyurular yapılması gerekmektedir.” Diye konuştu.

????????????????????????????????????