DR.ERSİN ARSLAN’IN ACISINI YAŞATMAK VE BAŞKA CİNAYETLERİN YAŞANMAMASI İÇİN OTURMA EYLEMİ DEVAM EDİYOR.

DR.ERSİN ARSLAN’IN ACISINI YAŞATMAK VE BAŞKA CİNAYETLERİN YAŞANMAMASI İÇİN OTURMA EYLEMİ DEVAM EDİYOR.

3.oturma_eylemi

Sevgili Arkadaşlar,

Dr. Ersin Arslan’ın acısını yaşayarak unutturmamak ve bir daha cinayetlerin yaşanmaması için yapılan oturma eylemlerinin 3. sü Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi (TOKİ Numune) önünde Adana-Osmaniye Tabip odası, SES Adana Şubesi, Türk Sağlık-Sen Adana Şubesi ve Dev Sağlık-İş Adana Şubesi’ne bağlı üyeler tarafından beyaz önlük giyip, siyah kurdela takılarak oturma eylemi yapılmıştır.

Basın açıklamasını Adana-Osmaniye tabip odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten okumuştur. Basın açıklaması metni aşağıda sunulmuştur.

Oturma eyleminin 4.sü 29 Mayıs 2012 Salı günü Adana İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapılacaktır.

Bilgilerinize sevgi ve saygılarımızla, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Dr. Ali İhsan Ökten
Adana-Osmaniye Tabip Odası
Başkanı

 

3.oturma_eylemi_2

3.oturma_eylemi_4

3.oturma_eylemi_3

 

DEĞERLİ BASIN EMEKÇİLERİ,
DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,

Geçen hafta Salı günü Dr. Ersin Arslan’ı anmak için Ç.Ü Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde yaptığımız basın açıklamasında  Tokat’ta özel bir hastanede beyin cerrahi uzmanı olarak görev yapan Mehmet Cengiz Çepoğlu’nun “Oğlunuzda tümör yok” diye müjde verdiği hasta yakınlarının saldırısına uğradığını söylemiştim. Bu saldırı sonucunda hekim arkadaşımızın eli ve burnu kırılmış, acil ameliyata alınan arkadaşımız 1 ay  mesleğini icra edememiştir. Bir haftalık sürede hekim ve sağlık çalışanlarına yönelik olarak şiddet konusunda ne olmuştur. Sağlık Bakanlığı bu konuda  ne gibi önlemler almıştır. Şimdi  sizlere sağlık çalışanlarının sağlığı sitesinden aldığım bir haftalık şiddet raporunu açıklıyorum.

1-Lüleburgaz Devlet Hastanesi’nde 2 doktor, muayeneye gelen kişi ve oğlu tarafından darp edildi. Olay sonucu Dr. Kenar, başından yaralanırken, Uzman Dr. Akbulut ise elinden yaralandı. Arkadaşlarımızın gereken tedavileri yapıldıktan sonra biri 7 gün diğer ise 5 gün rapor aldı.

2-İstanbul Kartal’da Acil Yardım İstasyonu’nda görevli 112 doktoru, ambulans önüne park eden kişileri uyardığı için dövüldü.  Burnu iki yerinden kırılan ve kafasında şişlikler oluşan meslektaşımız  İsa Bugün,  Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan ilk tedavisinin ardından Kulak Burun Boğaz servisinde tedavi altına alındı.

3- Diş doktoru Gülşah Yılmaz hastaneye randevusuz gelen hastaya olumsuz yanıt verince darp edildi. Olay  Karacabey Devlet Hastanesi’nde sabah saatlerinde meydana geldi. Randevusu olmadığı halde polikliniğe giren saldırgan hasta  muayene olmak istedi. Ancak  diş doktoru Gülşah Yılmaz   sırada bekleyen hastaların rızası olmadan muayene edemeyeceğini söyledi. Ancak H.G. ’Ne olacak 5 dakika baksan’ diyerek çıkıştı ve doktora hakarette  bulundu. H.G.  bileğini sıktığı diş doktorunu iterek darp etti.

4- Konya’da Hasta Olmadan İlaç Yazmayan Doktora Saldırı:  Konya’da usulsüz bir şekilde ilaç yardırmak isteyen İbrahim Öztürk isimli vatandaş, doktorun talebini kabul etmemesi üzerine Aile Sağlık Merkezi’nde olay çıkardı. Doktor Gültan Ö., hasta olmadan ilaç yardırmak isteyen vatandaşın talebini reddetmesi üzerine, vatandaşın kendisine küfürlü hakaretler edip ölümle tehdit ettiğini söyledi. İbrahim Öztürk, savcılıkta ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

5- Manisa’da Kadın Psikiyatriste Bıçaklı Saldırı: Manisa Turgutlu Devlet Hastanesi’nde görevli Uzman Psikiyatrist Firdevs Seyfe Şen, hastanenin polikliniğinde tedavi ettiği hastası Çetin Ş’in (26) yumruklu saldırısına uğradı. Şahıs yanında bulunan bıçakla doktor Şen’e saldırdığı sırada bir polis memuru tarafından yakalandı.

6-Bursa’da 5 Ayda 45 Sağlık Çalışanı Şiddete Maruz Kaldı: Bursa Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü tarafından Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesi’nde sağlık personeline verilen seminerde geçen yıl 83 sağlık çalışanının şiddet gördüğü Bursa’da bu yılın ilk 5 aylık diliminde 45 sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığı belirtildi. 2012 Mayıs ayının 15’ine kadar ise 4 adet hakaret, 22 darp olayı ve 17 adet tehdit olayı meydana gelmiş.

7- Van’da 112 Acil Ekibindeki ATT’lere Saldırı:  Van’ın Çaldıran ilçesinde, içinde hasta bulunan ambulansı ”toz çıkardığı” iddiasıyla durduran kişiler, 2 acil tıp teknisyenini darp etti.
Çaldıran Devlet Hastanesi 112 Acil Sağlık Hizmetleri biriminde acil tıp teknisyeni olarak görev yapan Levent Erol ve Süleyman İnan, gece geç saatlerde solunum yetmezliği bulunan bir bebeği ambulansla Van’a getirmek için hastaneden ayrıldı. Ambulansın hastaneden ayrılmasından kısa süre sonra ’toz çıkardığı’ iddiasıyla aracı durduran ve kimlikleri henüz tespit edilemeyen bazı kişiler, sürücü Erol ile İnan’ı araçtan indirdi. Sağlık çalışanlarını darbeden zanlılar, ambulansa da zarar verdi.

8-Adıyaman’da 112 Ekiplerine Saldırı: Adıyaman’da bir şahıs, 112 sağlık ekiplerine bıçak ve jiletle saldırdı. Edinilen bilgiye göre, Cumhuriyet Mahallesi 2. Çevre Yolu yakınlarında sokak ortasında bir şahsın hareketsiz yattığı ihbarını alan sağlık ekipleri olay yerine gitti. Sağlık ekipleri yol ortasında hareketsiz yatan ve isminin Mahmut olduğu öğrenilen şahsa müdahale etmek istedi. Olay yerinde tedavisi yapılan Mahmut isimli şahıs, kendine gelerek sağlık ekibine tekme ve yumruklarla saldırdı. Sakinleşmeyen şahıs daha sonra üzerinde bulundurduğu bıçak ve jileti eline alarak sağlık ekiplerinin üzerine yürüdü.

9-Başhekim Yardımcısına Ekmek Bıçağıyla Saldırdı: Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nde kendisini tedavi eden doktor hakkında şikayetçi olan Ertan Ü. isimli şahıs, doktora ceza verilmediği gerekçesiyle hastane başhekim yardımcısına ekmek bıçağıyla saldırdı. Gözaltına alınan saldırgan, polislere zor anlar yaşattı.

10-Batman’da Doktora Hasta Şiddeti:  Batman’da 10 No’lu sağlık ocağında önceki akşam saatlerinde meydana gelen olayda sağlık ocağına gelen iki hasta muayene olmak istedi. Olay sırasında acil bir hastayı muayene ettiği öğrenilen Doktor Abdullah Ç. iki hastaya beklemelerini söyledi. Sinirlenen hastalarla doktor arasında tartışma çıktı. Çıkan tartışmada hastalar görevli doktoru darp etti. Yaralanan doktor Abdullah Ç. tedavi altına alındı. 3 günlük rapor alarak savcılığa şikayette bulunan Abdullah Ç.  “olay sırasında acil bir hastama bakıyordum. Ama önceliği kendilerine vermemi ısrarla istediler. Onlara ret cevabı verdiğim için bana saldırdılar” dedi.

Sevgili hekim arkadaşlar,

Meslektaşımız Ersin Arslan’nın öldürülmesi ile son noktaya ulaşan şiddetin maalesef her geçen gün hekim ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik olarak  artması meslek örgütü olarak şiddeti gündemimize almamıza neden olmuş ve şiddete karşı bir eylem programı yapmamızı zorunlu hale getirmiştir. Gelecek hafta yapacağız eylemde içimizden birilerinin aynı şiddete maruz kalması uzak bir olasılık değildir.

Yapılan bilimsel çalışmalar, şiddetin sağlık çalışanlarını açık bir biçimde tehdit ettiğini, bu durumun çalışma ortamına olumsuz olarak yansıdığını ve giderek durumun daha da kötüleşeceğini ortaya koymaktadır.

Bunun için TTB’nin Sağlık Bakanlığından şiddete neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması ve şiddetin önlenmesi için önerdiği taleplerimizi acilen yerine getirmesini bekliyoruz. Bu yerine getirilmediği sürece eylemlerimiz her Salı günü saat 12.45’te 15 dakikalık oturma eylemi biçiminde devam edecektir.

Dr. ALİ İHSAN ÖKTEN
Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı