‘Etem Çalışkan Sanat Günleri’ 24-27 Mayıs Tarihleri Arasında Düzenlenecektir

‘Etem Çalışkan Sanat Günleri’ 24-27 Mayıs Tarihleri Arasında Düzenlenecektir

‘Etem Çalışkan Sanat Günleri’ Startını Verdi

Seyhan Belediyesi, Adana Tabip Odası, Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu, ile 22 sanat, eğitim ve meslek kuruluşuyla birlikte 24-27 Mayıs tarihleri arasında ETEM ÇALIŞKAN SANAT GÜNLERİ düzenleyecek.

Seyhan Belediyesinde bir araya gelen bileşenler adına açıklama yapan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar,. Seyhan Belediyesi’nin Adana ve Mersin’de faaliyet gösteren pek çok bağımsız sanat oluşumu ile işbirliğinde ‘Etem Çalışkan Sanat Günleri’ düzenleyeceği açıklandı.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 24–27 Mayıs tarihleri arasında Adana ve Mersin’de düzenlenecek etkinliklerle gerçekleştirilecek ‘Etem Çalışkan Sanat Günleri’ programlarına tüm sanatseverleri davet etti.

Beraberinde etkinliğe paydaş 20 sanat, eğitim ve mesleki kuruluş temsilcisiyle birlikte Belediye Encümen Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Karalar şunları söyledi; “Bu yıl Etem Çalışkan adına yapılan etkinlik önümüzdeki yıllarda diğer önemli Adanalı sanatçılar adına düzenlenerek gelenekselleşecektir. Bu şekilde Adana’mıza sivil toplum kuruluşlarının iştirakiyle yaptığı yeni bir sanat festivaline daha kavuşmuş olacaktır.”

Etem Çalışkan Sanat Günleri Etkinlik Takvimi

Etem Çalışkan Sanat Günleri’nin ilk etkinliği 24 Mayıs Salı günü saat 18.30’da Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi Abidin Dino Sergi Salonu’nda başlayacak.

24 Mayıs Salı: Senfonik Kaligrafi isimli sergi açılacak. Sergide Etem Çalışkan’ın son dönem eserlerinin yanında İlah Hulusi. Emin Barın, Savaş Çevik, İlhami Turan, İslam Seçen, Mesut Dikel, Bedri Koraman gibi sanatçıların eserlerinin de yer aldığı çeşitli anı materyalleri sergilenecek. Aynı gün Etem Çalışkan’ın ‘Ben ve kendim’ isimli biyografi kitabını okurları için imzalayacak.

Beşi bir yerde isimli bir panel gerçekleştirilecek. Haluk Uygur’un oturum yöneticisi olduğu panelde Savaş Çevik, İslam Seçen ve Orhan Apaydın konuşmacı olacak.

25 Mayıs Çarşamba: Bitmeyen Senfoni isimli sergi ve Celal İnce’den Tangolar isimli konser ve dans gösterisi saat 20.00’de Ramada Otel Lobisi’nde gerçekleştirilecek.

26 Mayıs Perşembe: K. Atatürk ile Etem Çalışkan isimli sergi Mersin Olba Fotoğraf Derneği Sergi Salonu’nda saat 19.00’da açılacak.

27 Mayıs Cuma: Etem Çalışkan Sanat Günleri’nin son gün etkinliğinin adresi Başkent Hastanesi Kışla Yerleşkesi Sergi Salonu olacak. Etem Çalışkan’ın çalışmış olduğu Hürriyet, Milliyet, Akşam gibi gazetelerde yayınlanan çizim, desen ve grafik tasarımlarının sergileneceği retrospektif bir çalışma sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Tarsus Belediyesi’nin kolleksiyonunda bulunan ‘Türk büyükleri’ sergisi de aynı kapsamda sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Sergi saat 19.00’da açılacak.

Etem Çalışkan Sanat Günleri’nin son etkinliği ‘Sinametek Adana’ isimli film gösterisi olacak. Saat 20.00’de başlayacak film gösterimi öncesinde Etem Çalışkan ile özel bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Başkan Karalar’a Teşekkür Geldi

Etem Çalışkan Sanat Günleri’nin organizasyonunda şemsiye kuruluş olmayı kabul eden Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a organizasyonun paydaşlarından teşekkür açıklaması geldi. Basın toplantısına katılan Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten ve Grup Çalışkan Topluluğu adına Haluk Uygur, Seyhan Belediyesi’nin tüm etkinliklere ‘şemsiye kuruluş’ olmasını kabul eden Başkan Zeydan Karalar’a teşekkür etti.

Gelecek Yıl Turhan ve İlhan Selçuk Kardeşler Adına Planlanıyor

İlki Etem Sancak adına gerçekleştirilecek olan Sanat Günleri’nin önümüzdeki yıl 1940–1944 yılları arasında Adana’da yaşamış ve ilk ürünlerini Adana’da vermiş, Tepebağ Ortaokulu ve Adana Erkek Lisesi’nde eğitim görmüş karikatürist Turhan ve yazar İlhan Selçuk kardeşler adına yapılmasının planlandığı açıklandı.

 

Adana Tabip Odası

1 2 3 4