Fenilketonüri’li Çocuklara Özel Şenlik

Fenilketonüri’li Çocuklara Özel Şenlik

Ömür boyu hayvansal gıda, baklagil, tahıl yiyemeyen Fenilketonüri (Kalıtsal Bir Metabolik Hastalık) hastası çocuklar için Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nce bir etkinlik düzenlendi. Cafe Dam’da düzenlenen etkinliğe Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile çok sayıda hasta yakını aile katıldı.

Etkinliği her yıl tertip eden ve bu hastalığı uzunyıllardır takip eden Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Neslihan Önenli Mungan yaptığı konuşmada, Ömürboyu hayvansal gıda, baklagil, tahıl yiyemeyen Fenilketonüri (Kalıtsal Bir Metabolik Hastalık) hastası çocuklara sahip çıkmanın önemine değindi.

Prof. Dr. Mungan, “Ömürboyu sebze ve özel yiyeceklerle beslenen bu çocukların mutlu olmaları için şenlikler düzenliyoruz, hediyeler veriyoruz. Bu çocuklar bizim yediğimiz et, süt, peynir, balık, yoğurt, kek, börek, makarnayı ömürbuyu yemeleri yasak. Sebzelerden hazırlamış özel gıdalarla besleniyorlar. Beslenebilecekleri gıda sayısı sınırlı olduğundan yiyebilecekleri tarzda ekmek üretecek fırın maalesef yok dedi. Bu konuyla alakalı Seyhan belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın destekleri olduğunu dile getiren Mungan bu destekten dolayı da kendisine teşekkür etti. Mungan Seyhan belediyesi bünyesinde kurulacak özel fırınla Fenilketonüri hastaları için bir nebze de olsa hayat kolaylaşır. Gıdaların tariflerini, unlarını, malzemelerini hepsini çok uygun yolla biz size sağlayabiliriz İfadelerini kullandı.

KARALAR: “BU ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ÖZEL FIRIN YAPACAĞIZ”

Daha sonra söz alan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bu tür bir hastalığın varlığından daha önce haberi olmadığını ve bu konuda Belediye olarak üzerlerine düşen ne varsa yapacaklarının altını çizdi. Fenilketonürili çocuklarımızın yaşamlarını sağlıklı sürdürebilmeleri için gerekli her türlü desteği vermeye hazırım. Bu çocuklar bizim. Bu çocuklarımızı bir nebze de mutlu görebilirsek ne mutlu bize dedi. Karalar özel fırın konusunda da gerekenlerin biran önce yapılacağının altını çizdi.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileride Fenilketonüri Hastası çocuklarının doğum anından itibaren topuktan alınan kan ile erken tanı sonucu belirlenebildiği ve tedavi sürecinin daha hızlı ilerleyebildiğini dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından çeşitli ödüller ve hediyeler verildi, aileler çocuklar ve etkinliğe katılan sağlık personeli gönüllerince eğlendi.

Adana Tabip Odası

DSC_0151

DSC_0206