“Müzeyyen Şevkin’den odamıza ziyaret”

“Müzeyyen Şevkin’den odamıza ziyaret”

CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş ve Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, çarpıcı açıklamalarda bulundu

Adana’da kırmızı alarm!

Şevkin: “Sabun bulunmayan okullar, 50 kişilik sınıflar nedeniyle endişeliyiz”

Menteş: “Yatışı bekleyen onlarca hasta var, yoğun bakımlar ve servisler doldu”

Ökten: “Delta varyantı hızlı yayılıyor çabuk öldürüyor”

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Selahattin Menteş ve Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Adanalılara ve tüm Türkiye’ye hayati çağrıda bulundu.

Bilimsel verilere göre Covid-19’u yenmenin tek yolunun aşı olduğuna dikkat çeken Şevkin, Menteş ve Ökten, Covid-19 salgınının ‘Delta’ varyantının hızlı yayılması ve öldürücü etkisinin daha yüksek olması nedeniyle vatandaşların zaman kaybetmeden aşı olmaları gerektiğini söyledi.

Selahattin Menteş, Ali İhsan Ökten ve bazı doktorlarla Adana Tabip Odası’nda bir araya gelen CHP’li Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 6 Eylül’de yüz yüze eğitime başlayacak olan 68 bin 500 okuldaki 18 milyon öğrenci ile 1 milyon 150 bin öğretmenin aşılanmasının önemine işaret etti.

Aşı yerine sadece testlerle yetinildiğine vurgu yapan Dr. Şevkin, özellikle Adana’da ve Türkiye’nin bir çok bölgesinde önceki yıllarda olduğu gibi aşırı kalabalık sınıflarla karşılaşılacağını, bu yönde öğretmen ve velilerden ciddi şikâyetler aldığını ifade etti.

40-50 kişilik sınıflarda eğitim-öğretime başlanacağına dikkat çeken ve bu nedenle salgına karşı koymanın güçleşeceğini belirten Dr. Şevkin, okullarda hijyen koşullarının tam olarak sağlanamadığını, bir çok okulda sabun dahi bulunmadığını kaydetti. Hijyen setinin büyük önem taşıdığını, çocuklardan A4 kâğıdı, ıslak mendil istenmesinin de son derece yanlış olduğunu dile getiren Dr. Şevkin, “Artık bu uygulamalar son bulmalı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı, tüm okullar için hijyen seti temin etmeli, çocukların ve öğretmenlerin aşılanmasını sağlamalı, çocuklar arasında sosyal mesafenin korunmasına yönelik tedbirler almalıdır” dedi.

MENTEŞ: YATIŞ BEKLEYEN ONLARCA HASTA VAR

Adana’nın vaka sayısında kırmızı renk taşıdığını ve alarm verdiğini belirten Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Selahattin Menteş ise çarpıcı açıklamalar yaptı. Hastanelere başvuran hasta sayısının her geçen gün arttığını vurgulayan Menteş, “Özellikle Adana Şehir Hastanesi’nde acilde yatışı bekleyen onlarca hasta var. Açmış olduğumuz bütün yoğun bakımlar ve servisler dolu. Artık pandemi, kanser ve aciller dışındaki hastalara neredeyse hizmet veremez noktaya geldik. Bu nedenle özellikle Seyhan ve Yüreğir ilçesinin güney mahallelerinde aşı karşıtı ya da aşılamasını yetersiz yaptıran insanlar var. Buradan çağrıda bulunuyorum. Bu hastalığa karşı aşı yaptırmaktan başka elimizde hiçbir ilaç yok. Mutlaka aşılarınızı yaptırın” diye konuştu.

ÖKTEN: DELTA VARYANTI DAHA ÇABUK ÖLDÜRÜYOR

Dünyada 4 milyon 500 bine yakın Türkiye’de ise 55 bine yakın insanın Covid-19 salgını nedeniyle vefat ettiğini hatırlatan Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ise, dünyada ve Türkiye’de delta varyantının yüzde 90’ın üzerinde hakim durumda olduğunu, bu varyantın çok hızlı bulaştığını ve öldürücülük oranının daha yüksek olduğunu kaydeden Ökten, şunları söyledi:

“Bu salgından kurtulmamızın tek yolu şu anki bilimsel verilere göre aşı. Elimizdeki aşıların koruyuculuk ve etkinlik oranı yüksek. Şu anda yoğun bakımlarda yatanların yüzde 90’ından fazlası ve ölen vatandaşlarımızın hepsi aşısız olanlar. Türk Tabipleri Birliği olarak vatandaşlarımıza mutlaka ‘aşı olun’ çağrısında bulunuyoruz. Eğer çocuklarınızı, eşinizi, dostunuzu, kardeşinizi, akrabanızı seviyorsanız herkes birbirini aşı olmaya ikna etsin.”