Sağlık Çalışanlarına Şiddeti Özendirici Yayınlar Engellenmelidir

Sağlık Çalışanlarına Şiddeti Özendirici Yayınlar Engellenmelidir

Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı, hekimlerin canına, fiziksel ve ruhsal sağlığına mal olduğu bir ortamda, dizi film, film, vb. televizyon ve medya yayınlarında hekimlerin ve sağlık çalışanlarının itibarsızlaştırılmasına son verilmelidir” dedi.

SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖZENDİRMEYİNİZ
Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Başkan Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “Son zamanlarda hekimlikle ilgili uygulamaların yer aldığı dizi film, film, vb. televizyon ve medya yayınlarında hekimlerin ve sağlık çalışanlarının itibarsızlaştırılması, senaryolarda şiddet, zorbalık gibi hekimlerin mesleki bağımsızlığını kesintiye uğratan sahnelerin yer alması, toplumda hekimler ve sağlık çalışanlarının mesleki değerini ve önemini geriletecek risktaşımaktadır. Senaryolarda yer alan tıbbi hataların toplumda sağlıkla ilgili konularda yanlış algı ve kanının oluşmasına katkı sağlamaktadır. Bir TV’de yayımlanan “Cesur Yürek” adlı dizinin bir bölümünde, acil bir ameliyat esnasında hekimlerin silahla tehdit edildiği, hakaret edildiği, darp edildiği, küçük düşürüldüğü bir sahneye yer verilmiş olması bunun son dönemdeki bir örneğini oluşturmaktadır”

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN ÖZÜR DİLENMELİ
Doç. Dr. Ökten, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı, meslektaşlarımızın canına, fiziksel ve ruhsal sağlığına mal olduğu bir ortamda, bu gibi sahnelerin sağlıkta şiddeti tırmandıracağı açıktır. Bu vahim tabloya katkıda bulunan televizyon ve medya yayınlarının yapımcılarını ve bu yayınları yayımlayan ve meslektaşlarımızın yoğun tepkilerine neden olan kanalların yönetimini bu konuda sorumlu davranmaya ve sağlık çalışanlarından özür dilemeye davet ediyoruz. Konunun takipçisi olacağımızı ve sağlıkta şiddet ile mücadelemizi her geçen gün güçlendirerek sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz.” diye konuştu.