Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden TTB’ye Basın Özgürlüğü Ödülü

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden TTB’ye Basın Özgürlüğü Ödülü

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden TTB’ye Basın Özgürlüğü Ödülü

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 1989 yılından bu yana verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri, 26 Temmuz 2021 günü Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlenen tören ile sahiplerini buldu. Ödüllere kişi dalında AFP foto-muhabiri Bülent Kılıç ile T24 yazarı Tolga Şardan, kurumlar dalında ise Boğaziçi Üniversitesi Demokratik Direniş Bileşenleri ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) layık görüldü.

Ödül töreninde ilk sözü alan TGC Başkanı Turgay Olcayto, tek parti döneminden Menderes dönemine, darbelerden günümüze Türkiye’de basın özgürlüğünün hiçbir dönem söz konusu olmadığını söyledi. İktidarın, medyanın %90’ından fazlasına egemen olduğuna ve muhalif medyanın açıktan hedef alındığına dikkat çeken Olcayto, “Türkiye bu alışkanlığı yıkmalı, kendisi ile yüzleşmeli. Devleti ve toplumu ile yüzleşmeli. Parlamenter demokrasinin yeşertilmesi için kamuoyunun haber ve bilgi kaynaklarının daha sağlıklı işlemesi lazım. Düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engeller kalkmalı, gazeteciler üzerindeki baskı ve tehditler son bulmalı” diye konuştu.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Çiğdem Arslan’ın katıldığı törende TTB’nin “halkın haber ve bilgi alma, gerçekleri öğrenme, ifade özgürlüğünü kullanma, akademik özerklik, sağlık ve eğitim hakkını savunmak konusundaki mücadelesi dolayısıyla” ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Dr. Şebnem Korur Fincancı ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada TTB’nin hem hekimlerin hakları için mücadele eden bir meslek örgütü hem de halk sağlığını korumayı temel ilke edinmiş bir demokratik kitle örgütü olduğunu belirtti. Korur Fincancı sözlerine şöyle devam etti:

“Halk sağlığının korunması bilgiye dayanır. Bilgi edinme hakkımızın ne yazık ki sınırlandığı koşullarda halk sağlığının korunması ile ilgili olumlu adımlar atabilmek de olanaklı değil. TTB’nin toplumun bilgi edinme hakkını savunması ve bilgiye erişerek halk sağlığı için uğraş vermesi, hepimizi sağlıklı tutma uğraşıdır. Bilgi edinme hakkımızı savunmak, ifade özgürlüğünü savunmak çok önemli. TGC’ye ifade özgürlüğünü savunan, basın özgürlüğü için mücadele sürecini hiç yılmadan sürdüren bu adımları için teşekkür ediyoruz. Tüm sağlık emekçileri adına bu ödülü onurla alıyoruz ve tabii ki bilgi edinme hakkını, ifade özgürlüğünü savunmaya devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz. Tüm ödül alan sevgili dostlarımızı da kutluyoruz.”

Etkinlik toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.