Uzm. Dr. Menteş, “Kadınlar İnanırsa pandemiyi yeneriz”

Uzm. Dr. Menteş, “Kadınlar İnanırsa pandemiyi yeneriz”

Çukurova Kadın Meclisi üyelerine pandemi konusunda uyarıda bulunan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Lütfen aşılarınızı olun. Eksik doz bırakmayın. Kadınlar pandemiyi yeneceğimize inanırsa mutlaka yeneriz. Kadınların inandığı her mücadele kazanılır.” dedi.

 

AŞILARA GÜVENEBİLİRSİNİZ

Çukurova İlçesi Zübeyde Hanım Kadın Sohbet ve Dayanışma Evi’nde Çukurova Kadın Meclisi Kurucusu Güneş Arslan ve üyelerine pandemiden korunma yolları ve aşılanmanın gereği üzerine konuşma yapan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş; “Aşılarla ilgili bir sürü spekülasyonlar söylenmektedir. Örneğin ‘Aşılar kalp krizine neden oluyor’, ‘genetiğimizi değiştiriyor’ veya ‘aşı yoluyla bizlere çip takılıyor’ gibi. Aslında Kovid-19’un kendisi kalp krizine neden olmaktadır. Ayrıca inmelere, felçliklere yol açmaktadır. Bu nedenle tüm bunları önlemenin yolu da aşıyı yaptırmaktan geçer. Bu anlamda mevcut aşıların hepsine güvenilir. Aşı yoluyla genetiğimizin değişeceği veya çip takılması tamamen uydurma ve gerçek dışı bir söylemdir. Lütfen aşılarınızı olun. Eksik doz bırakmayın. İki doz Biontek (Alman Aşısı) yaptırdıysanız tam aşılı sayılırsınız. İki doz Sinovac (Çin Aşısı) aşı yaptıranlar üçüncü doz Sinovac veya Biontek aşınızı mutlaka olunuz. Tek doz aşıda kalanlar veya iki doz aşısını yaptırdıktan sonra altı ay geçenler neredeyse aşısız durumda olabilir. Tanımlanan aşılarımızı mutlaka yaptırmalıyız. Aşıların güvenli oldukları görüldüğü için aşılama 12 yaşa kadar indi. Ülke olarak aşılama tamamlanmadığı için ölümler devam etmektedir.”

 

DOĞAYA VE CANLILARA SAHİP ÇIKARSAK VİRÜSLERE KARŞI DAHA DİRENÇLİ OLURUZ

Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cüneyt Genç’in de hazır bulunduğu etkinlikte virüslerin yaşamının insanların var oluşundan daha eskilere dayandığını da anlatan Başkan Uzm. Dr. Menteş, “Virüsü bir kenara bırakalım. Bizler bakterinin var olduğunu bile yüz yıl önce Bilim İnsanı Pastör’ün sayesinde öğrendik. Günümüzde dahi tıbbın tespit edemediği bakteriler, virüsler var. Bu yüzden aşılarımızı yaptırdıysak bile korunma tedbirlerini elden bırakmayalım. Rehavete kapılmayalım. Peki bu Kovid-19 neden durdu durdu 2019 yılında ortaya çıkarak hastalık yaptı? Bunun sebebi çok açık. Çünkü biz insanoğlu bu evrenin efendisiymiş gibi davranarak ve evrende bizden başka hiç kimse yokmuş gibi doğayı mahvettik. Ormanları yok ettik. Hayvanların yaşam alanlarını küçülttük. Denizleri kirlettik. Burnumuzun dibindeki İskenderun, Yumurtalık ve Ceyhan bölgeleri arasında 18 termik santrala lisans verdik. Mersin’de cennet gibi olan yere Akkuyu Termik Santrali yapıyoruz. Reaktörler deniz suyu ile soğutulması sonucu deniz normalden fazla ısınmaya devam edecektir. Denizdeki canlı ölümleriyle ekolojik denge hançerlenmektedir. Eğer canlıların yaşam alanları yok edilmeye devam ederse Kovid-19’dan sonra Kovid-22, Kovid-35 diye yeni yeni virüslerle yaşamımız allak bullak olmaya devam edecektir. Ne zaman doğaya sahip çıkar, onu yok etmesek, hareketli bir yaşam tarzı benimser, dengeli beslenirsek virüslere karşı daha dirençli oluruz. Burada ayrıca şunu da belirtmeliyim ki siz kadınlar inanırsanız pandemi konusunda başarılı olabiliriz. Hepinizden bizlere destek olmanızı ve anlattığımız şeyleri her yerde konuşmanız istiyoruz. Her yerde aşı olunması ve korunma önlemlerini anlatınız” diye uyarıda bulundu.

Toplantıya katılan kadınların merak ettiği soruların yanıt bulması sonrası Çukurova Kadın Meclisi Kurucusu Güneş Arslan, yaptığı bilgilendirmeden dolayı Uzm. Dr. Selahattin Menteş’e teşekkür ederek şükranlarını sundu.