Uzm. Dr. Özden Polatöz,  “Hekim sayısında ki azalma olumsuz sonuçlar doğurmaktadır”

Uzm. Dr. Özden Polatöz, “Hekim sayısında ki azalma olumsuz sonuçlar doğurmaktadır”

Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Özden Polatöz,

“Hekim sayısında ki azalma olumsuz sonuçlar doğurmaktadır”

 

İHTİYAÇ OLAN HASTANELERE HEKİM ATAMASI YAPILMALIDIR

 

Dr. Mehmet Turan Yazlak, Dr. Sena Sakin ve Sağlık Emekçisi Ender Çoraklı’nın ‘Geçici Görevlendirme’ uygulamasıyla görev yerlerine giderken trafik terörüne kurban gitmelerine

Adana Tabip Odası ile SES Yönetici ve üyelerinden tepki geldi. Uzm. Dr. Özden Polatöz, “Geçici görevlendirme yerine ihtiyaç olan hastanelere hekim ataması yapılmalıdır” dedi.

GEÇİCİ GÖREVLENDİRMENİN ACI SONUCU

Adana Tabip Odası ve SES’in ortak düzenlediği, KESK bileşenlerinin de destek verdiği açıklama Adana Tabip Odası’nda gerçekleşti. Konuya ilişkin açıklama yapan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Özden Polatöz, “Meslektaşlarımızın ve sağlık emekçisi arkadaşımızın ölümü bizleri son derece üzmüştür. Dr. Beyzanur Çetin arkadaşımız da ağır yaralı durumdadır. Yaşamını yitiren meslektaşlarımıza rahmet,  ailelerine, yakınlarına ve sağlık camiasına başsağlığı ve sabır diliyoruz.Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Acıdır ki; Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli gerekçelerle yoğunlaştırılan geçici görevlendirme uygulamasının maalesef acı sonuçlarından biriyle daha karşı karşıya kaldık. Geçiçi görevlendirme gerektiren yerlere bir an önce hekim ataması yapılmalıdır. Hekim sayısında ki azalma olumsuz sonuçlar doğurmaktadır” dedi.

ŞİDDETİN PENÇESİNDEN KURTULAMAMIŞKEN YAŞANAN BU TRAJEDİLER MUTSUZ EDİYOR

Geçici görevlendirmenin birçok zorluğu olduğunu ifade eden Başkan Uzm. Dr. Polatöz, “Zaten yoğun iş yükü altında ezilmekte olan hekim ve sağlık çalışanlarının geçici görevlendirmelerle başka il ve ilçelere gönderilmesi zulüm olmaktadır. Hekim ve sağlık çalışanları olarak henüz şiddetin pençesinden kurtulamamışken yaşanan bu trajediler bizleri mutsuz etmektedir. Biz sağlık çalışanları çeşitli zorluklarla mesleğimizi ifa ederken; idarelerin keyfi uygulamaları ile de ek bir takım zorluklara maruz kalmaktayız. Geçici görevlendirmeler biran önce sonlandırılmalı, geçici görevlendirme sırasında; ulaşım da dahil pek çok bileşeni kapsayan güvenli-güvenceli çalışma hakkının kamu otoritesinin sorumluluğunda olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bu hususta idareleri daha dikkatli olmaya, gerekli düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmeye davet ediyoruz. Yitirdiğimiz meslektaşlarımız 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 13. maddesinde belirtilen hükümce iş kazasında hayatlarını kaybetmiş ve mağdur olmuşlardır. Maddi hakları karşılanarak enazından aileleri mağdur edilmemelidir. Hepimizin başı sağolsun.” diye konuştu.