14 Mart Tıp Haftası Açılış Töreni

14 Mart Tıp Haftası Açılış Töreni

Tıp Bayramı Etkinlikleri Başladı

Semiha Yankı ve İskender Doğan Tıp Bayramı Açılışında

Adana Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı hafta etkinliklerini Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Salonunda biz dizi etkinliklerle başlattı.

ÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Tuncer, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, oda, sendika ve meslek örgütü temsilcileri, akademisyenler, hekimler, sağlık çalışanları ile davetlilerin katıldığı etkinlikte Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H.Neslihan Önenli Mungan’ın ‘Ben bir hekimim’ başlıklı açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Seval Güneşer Kendirli ’14 Mart’ın tarihçesi ve hekimin hastalarına empati kurması’, Uzm. Dr. Berna Şeker Yılmaz’ın ‘Standart insan odaklı ve kaliteli tıp ve asistan eğitimi’ başlıklı birer konuşma yaparak etkinliğe katkı veren Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Kültür Müdürü Güven Boğa’ya teşekkür belgelerinin verilmesiyle başladı.

Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H.Neslihan Önenli Mungan yaptığı konuşmada “14 Mart Tıp Haftası açılış törenine hoş geldiniz, şeref verdiniz. Ben bir hekimim, Kalp atışlarını ilk dinleyen benim. Ben bir hekimim, dünyaya merhaba dediğinde sana ilk dokunan ve ilk çığlığını duyan ve dünyayı bırakırken en son fısıltılarını da işiten benim. Ben bir hekimim, kimsenin bakmaya bile yüreğinin elvermediği yaralarını saran benim. Ben bir hekimim, herkes bıraksa da her koşulda elini tutan benim. Ben bir hekimim, annenden sonra hangi yaşta olursan ol çıkardığın idrar miktarından, gaitanın kıvamına kadar yüzünü dahi buruşturmadan bakabilen benim. Ben bir hekimim, içim ne kadar yanarsa yansın senin acını, senin hastalığını kendimden de öte önceleyen benim. Ben bir hekimim, Uyumasam da, aç kalsam da senin başında nöbet tutmaktan hiç vaz geçmeyen benim. Dileğim; sorunlarım, eğitimim ve onurum için beni koruyup, kollamaya çalışan ve haklarımı savunan meslek odamın daima var ve işlevsel olmasıdır. Her türlü fırtınada dayanıklı bir ağaç kökü gibi bizleri bir arada tutmaya devam etmesidir. Ben bir hekimim, çünkü hekimler aydınlıktır tüm karanlıklara. Çünkü hekimler aydınlıktır karanlıklara. 14 Mart Pazartesi geleneksel Beyaz Yürüyüşümüze hepinizi davet ediyoruz. Gelin beraber yürüyelim ve bembeyaz bir nehir aksın Adana sokaklarında” dedi.

Konuşmacılara teşekkür plaketi verilmesi ile ‘İlk Çağdan Günümüze Çukurova Tıp Tarihi’ kitabının editörleri Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ve Dr. Haluk Uygur ile kitabına katkı koyan 13 yazara ödülleri verilmesinin ardından açılış kokteyline geçildi.

Gece, 1975 yılında Türkiye,Eurovision Şarkı Yarışması’na ‘Seninle Bir Dakika’ adlı şarkıyla ilk olarak katılarak seslendiren Semiha Yankı ve Türk ses sanatçısı, şarkı sözü yazarı. Söz ve müziği kendisine ait “Kan ve Gül” şarkısıyla tanınan İskender Doğan’ın sahne almasıyla devam etti.

Ünlü sanatçılar seslendirdikleri nostalji parçalarla katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı. Konser sonunda Adana Tabip Odası yönetimi sanatçılara çiçek ve teşekkür plaketi verdi.

1 3 4