ADANA TABİP ODASI, MUHTARLARA PANDEMİYİ ANLATMAYA DEVAM EDİYOR

ADANA TABİP ODASI, MUHTARLARA PANDEMİYİ ANLATMAYA DEVAM EDİYOR

Uzm. Dr. Menteş, “Pandemi tedavi ile değil, korunma ile önlenir.”

ADANA TABİP ODASI, MUHTARLARA PANDEMİYİ ANLATMAYA DEVAM EDİYOR

Adana Seyhan ilçesinde görev yapan muhtarların bir bölümüne Kovid-19 pandemisi hakkında bilgi veren Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Pandemiden korunma hastanelerde tedavi olmakla değil, korunma tedbirlerine uymakla önlenir.” dedi.

Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sedat Gül’ün de katıldığı bilgilendirme Kurtuluş Mahallesi Muhtarlığı yanındaki Atatürk Çocuk ve Dinlenme Parkı’nda gerçekleşti.

VİRÜS 2019 YILINDA GÖRÜLDÜĞÜ İÇİN ADI ‘KOVİD-19’

Amaçlarının her kesime ulaşıp pandemiden korunma tedbirlerini anlatarak geniş kitleleri bilgilendirmek ve bu hastalığı mutlaka yenmek olduğunu söyleyen Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Aslında bu virüs insanoğlunun var olduğundan daha eskidir. Ancak bu virüs 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde mutasyona uğrayarak hastalık haline geldi ve hızlı bir şekilde dünyaya yayıldı. Bu virüs Mart 2020’de değil, 2019 yılında görüldüğü için adı ‘Kovid-19’ oldu. Şubat ayı gibi hastanelerimizde geçmeyen akciğer enfeksiyonları, inatçı öksürükler gibi vakalar görülmeye başlamıştı. O dönemlerde testler olmadığından tam tanı konulamıyordu. Günümüzde yapılan testler ile insanlarımıza pozitif mi?, negatif mi? tanı konulabiliyor. Korunma tedbirlerine uyulması ile bu virüs engellenmeye başladı. Hijyen, maske ve fiziki mesafe bu işin olmazsa olmazıdır. Bu tedbirlerin yanına sağlıklı beslenme ve C Vitamini takviyesi destekleyici unsurdur. Bu pandemiden hep birlikte mücadele edersek kurtulabiliriz. Çünkü biliyoruz ki bu pandemi hastanelerde yenilmez. Pandemi ancak toplumsal bilinçle hastanelere gelmeden, korunma yöntemlerine uyarak yenilir.“ dedi.

DAHA SIKI ÖNLEMLER ALMALIYIZ

Düğün, nişan, cenaze, asker uğurlama gibi gelenek göreneklerden biraz uzak kalmak gerektiğinin altını da çizen Başkan Uzm. Dr. Menteş, “En azından bu pandemi sürecinde kalabalık yerlerde mümkünse bulunmayalım. Yakın temaslardan kaçınalım. En büyük tehlike rehavettir. Lütfen rehavete kapılmayalım. Özellikle soğuk algınlığı, grip gibi mevsimsel hastalıkların başladığı bu günlerde daha dikkatli olmamız gerekir. Çünkü mevsimsel gribin neyle sonuçlanacağını bilmiyoruz. Belirtileri Kovid-19 ile aynı. Hepimizin çok daha sıkı önlemler almamız gerekir. Sağlık Bakanlığı’nın Grip Aşısı konusundaki kargaşayı gidermesi ve doktorlarla hastaları karşı karşıya getirmemesi gereklidir.” diye konuştu.

SAĞLIKÇILARIN HAKKI ÖDENMEZ DEDİLER, ÖDEMEDİLER!

Pandemi sürecinde hekim ve sağlık çalışanlarının çok yoğun çalıştıklarını da açıklayan Başkan Uzm. Dr. Menteş, “Bu pandemi sürecinde biz hekimler çok çalıştık çok yorulduk. Çok hastalandık çok öldük. Belki üzerimizde virüs vardır diye eşimizden çocuklarımızdan ayrı kaldık. Güzel söze, morale ihtiyaç duyduk. Alkışlandık. Bakanlık “Hekim ve sağlık çalışanının hakkı ödenmez.” dedi. Gerçekten ödemediler! Sağlıkçıların değeri bilinsin artık.” şeklinde konuştu.

Bilgilendirmenin ardından katılımcı muhtarların merak ettiği sorular yanıtlandı.