Ç.Ü.T.F Mezuniyet Töreni

Ç.Ü.T.F Mezuniyet Töreni

Adana Tabip Odası Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Hilal, genç mezunlara tavsiyede bulundu.

“HASTALAR ARASINDA AYRIM YAPMAYINIZ”

Prof. Dr. Ahmet Hilal,  konuşmasında “Sevgili genç meslektaşlarım, 6 yıl süren zorlu bir eğitimi tamamlayarak hekim oldunuz. Son 4 ayı uzaktan olsa da ülkemizin köklü bir Tıp Fakültesi olan Ç.Ü.T.F.’nin yeni mezunlarısınız. Bu fakültenin mezunu olarak sizler gibi mutlu ve gururluyum.
Sevgili meslektaşlarım, eğitiminiz sırasında hastalara nasıl yaklaşmanız gerektiğinden, hasta muayenesine ve tedavisine kadar birçok şeyi öğrendiniz. Sizden önce mezun olanlara göre bir artınız var ne yazık ki Pandemiyi de gördünüz. Pandemi insanlara, sağlık mesleğinin ne kadar kutsal ve zor bir meslek olduğunu tekrar hatırlattı. Bu süreçte şimdiye kadar 23’ü hekim olmak üzere 43 sağlık çalışanını Covid-19 enfeksiyonu nedeni ile kaybettik. Ama buna rağmen hiçbir meslektaşımızın hastalara yardımdan kaçındığını görmedik. Ancak üzülerek görüyoruz ki pandemiye rağmen sağlıkta şiddet hala devam ediyor.
Pandemi bize, Tabip Odaları olarak yıllardır savunduğumuz, sağlık kuruluşlarının ticarethane, hastanın müşteri olarak görülemeyeceğini, Kamusal sağlığın önemini, sağlığın herkese eşit ve ücretsiz olmasının nasıl önemli olduğunu yaşayarak öğretti. Ayrıca bilimsel bilginin ve bilim insanlarının önemini bir kez daha gösterdi.
Hekimler olarak sağlığı; fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan iyilik hali olarak tanımlıyoruz. Sosyal çevremiz iyi olmadan, havamız, suyumuz, doğamız temiz olmadan, demokrasi, düşünce özgürlüğü ve adalet olmadan insanları sağlıklı yapamayız. O nedenle biz hekimler bunların hepsi için mücadele ediyoruz, edeceğiz.
Sevgili meslektaşlarım, meslek yaşamınızda, Atatürk’ün söylediği “ hayatta en iyi yol gösterici bilimdir” sözlerinden ayrılmayacağınızı ve aldığınız eğitim doğrultusunda bilimsel davranacağınızı, kararlarınızı aklınızın süzgecinden geçireceğinizi biliyorum.
Birazda yapacağınız yemine bağlı kalarak hastalarınız arasında hiçbir ayrım yapmayacağınızdan ve toplumun insan haklarına dayalı, özgürlük, adalet, barış, içinde yaşamasına katkı sunmak için çalışacağınızdan eminim. Bulunduğunuz yerlerde Tabip odalarına üye olun, meslek örgütünüze sahip çıkın.
Adana Tabip Odası olarak sizleri yetiştiren sevgili ailelerinize, hocalarınıza bir kez daha teşekkür ediyor, sizlere saygı ve sevgilerimi sunuyor, hekimlik yaşamınızda hepinize başarılar diliyorum.” dedi.