‘İçimizden Biri’ Etkinliğimizin Aralık ayı Konuğu Dr. Saadettin Güney

‘İçimizden Biri’ Etkinliğimizin Aralık ayı Konuğu Dr. Saadettin Güney

Adana Tabip Odasının “ İçimizden Biri ” etkinliğinin Aralık ayı konuğu hem hekim hem kitap yazarı olan Dr. Saadettin Güney oldu.

“ETKİNLİKLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Adana Tabip Odası yöneticileri ile hekimlerin katıldığı ‘İçimizden Biri’ etkinliğinin açılış konuşmasında hekimliğin kutsal bir meslek olduğunu ifade eden ATO YK Üyesi Uzm. Dr. Selahattin Menteş, yaptığı açılış konuşmasında “Asıl işi insan sağlığını korumak olan biz hekimler bu kutsal görevi yerine getirirken kendimizi birçok alanda da geliştirmek zorundayız.” diyerek hekimlik mesleğinin yanı sıra sanatın farklı dallarıyla uğraşan hekimleri konuk etmeye devam edeceklerini söyledi.

“SANATIN ÇEŞİTLİLİĞİ HEKİMLERDE VAR”

Birçok meslek gurubunun sanatla uğraştığını ama bu çeşitliliğin en fazla hekimlerde olduğunu belirten Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Uzun yıllardır hekimlerin mesleklerini icra ederken sanatın her dalıyla içiçe olduğunu yakından görmekteyiz. Günümüzde hekimler ses sanatçılığından ressama, fotoğraf sanatçılığından tiyatroya, edebiyattan yazarlığa kadar uzanan birçok sanat dalıyla uğraşmaktadır. Her hekimin bir sanat dalını kendi yaşamına dahil etmesi dileğimle bu gün hem mesleğinde başarılı işlere imza atmış hemde yaşamından kesitler içeren kitaplarıyla başarıyı yakalamış dili ve kalbi güzel insan Dr. Saadettin Güney konuğumuz. Yaşam öyküsünü bizlerle paylaşacak. Yaşantısı bize örnek olacaktır.” Diye konuştu.

ÖMRÜM BOYUNCA HİÇ “PAZARTESİ SENDROMU” YAŞAMADIM

88’li Çukurova Tıplı ve Adanalı olmaktan her zaman onur ve gurur duyduğunu ifade ederek sunumuna başlayan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Sadettin Güney, “Çocuk Cerrahisi benim için ‘İyi hekim’ ve ‘İyi insan’ olmak demektir. Feodal yapının etkilerinin devam ettiği, bizim gibi toplumlarda aile, kardeşlik gibi mefhumların hala yadsınamayacak kadar önemlidir. 15 yıl önce feodal yapı gereği üstlendiği çok ağır mali yükümlülüğü eşi Dr. Zekiye Güney ile beraber 5-6 yıl çalışıp, ödedik. Ömrüm boyunca hiç “Pazartesi Sendromu” yaşamadım. Yaptığım işi sevdiğim için hiç yorulmuyordum. Hatta çalışarak yeni bir şeyler öğreniyordum. Bir daha dünyaya gelecek olsam yine hekimliği, yine Çocuk Cerrahisini seçerdim.” 2003-2007 arasında yine bir Çocuk Cerrahı Dr. Sema İskit il birlikte AGARTA isimli bir kişisel gelişim merkezi kurduk. 2006-2012 yılları arasında da sağlık çalışanlarını bir Halk Müziği Çatısı altında birleştirdik.”

SINIF ARKADAŞLARININ TEŞVİKİ

Kitap yazma tutkum; ‘88’liler’e bir posta gönderek tüm arkadaşlarımdan fakültede veya meslek hayatında yaşadıkları bir veya iki tane ilginç anılarını yazmalarını istedim. Ancak beklediğim kadar anı birikmedi ayırdığımız bölümde. Bu duruma üzülüp, hayıflanırken, başta Şermin Kartal ve Fatoş Örer olmak üzere diğer bazı sınıf arkadaşlarımdan “yazdıklarımın gayet güzel, edebi, sahici, içten olduğunu, keyifle, sıkılmadan okunduğunu belirten ve yazmaya devam etmem gerektiğini telkin eden” mesajlar almak işin doğrusu benim de hoşuma gitmiyor değildi ve aldığım bu gazla da yazdıkça yazıyordum. İlk kitabım “Nasıl Geçti Habersiz” basıldı. Bunu ‘Ekmeğini Taştan Çıkartan Adama’ izledi. Bundan sonra ki kitabım muhtemelen yine öykü türünden olacaktır.” Diye konuştu.

ATO Genel Sekreteri Dr. Erhan Özeren ile Uzm. Dr Selahattin Menteş, Dr. Saadettin Güney’e teşekkür edip belgesini vermesinin ardından Dr. Saadettin Güney katılımcılara ‘Ekmeğini Taştan Çıkartan Adam’ ve ‘Nasıl Geçti Habersiz’ kitaplarını imzaladı.