Uzm. Dr. Menteş; “Pandemi devam ediyor, bu neyin rahatlığı?”

Uzm. Dr. Menteş; “Pandemi devam ediyor, bu neyin rahatlığı?”

Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Kovid-19 pandemisinin tüm dünyada ‘Delta varyantı’ ile tekrar tırmanışa geçtiğini söyleyerek “Ülkemizde her gün bu virüsten bir uçak dolusu insan ölüyor, insanlar halen pandemi yok gibi davranıyor anlamış değilim. Bu neyin rahatlığı?” dedi.

İnsanların değil kafasını, vücudunun tamamını kuma gömse pandemi gerçeğinin ortada olduğunu belirten Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada “Bu işin şakası yok. Herkes korunma da ciddi önlemler almalıdır. Giderek artan ölüm ve vaka sayılarına, hastanelerdeki tüm yatakların dolmasına karşın kayıtsız ve vurdumduymaz tavırlar devam etmektedir’’ dedi.

ACİL DEĞİLSENİZ HASTANELERE GELMEYİN
Bilimsel olarak yapılan tüm uyarılarılar karşın 4. Pik’in tüm hızıyla artarak devam ettiğinin altını çizen Başkan Uzm. Dr. Menteş, “Adana Şehir Hastanesi başta olmak üzere Adana’nın her hastanesinde yeni kovid servisleri açmaya devam ediyoruz. Yeni açtığımız servisler ve yoğun bakımlar hızla doluyor ve yeni hastalar gelmeye devam ediyor. Acillerde hasta yoğunluğu artık dayanılamaz noktalara geldi. Bu nedenle acil değilseniz hastanelere gelmeyin. Maske – mesafe – hijyen kurallarını elden bırakmayın!” uyarısında bulundu.

ARTIK GENÇLERİMİZ DE SOLUNUM CİHAZLARINDA ÖLÜMLE PENÇELEŞİYOR
Bugüne kadar 55 bine yakın insanın kaybedildiğini hatırlatan Başkan Menteş, şunları kaydetti; “Ülkemizde günlük ölüm neredeyse şimdiye kadar gördüğümüz en yüksek noktalardadır. Her gün bu ülkede 250’ye yakın insan ölmeye devam ediyor. Bu ölümler arasında gençlerimizi görmek bizlere tarifsiz acılar vermektedir. 20-30 yaşlarında gençlerimizi solunum cihazlarında görmek ve ailelerin perişan halleri acımıza acılar katıyor. Aşılar bu illetten kurtulmamız için neredeyse tek çözüm olmasına ve hiçbir bilimsel kanıt olmamasına karşın aşı karşıtlığı bizleri endişelendirmektedir. Bu yeni pikte maalesef “bana bir şey olmaz, ben sağlıklıyım” diyen gençler etkilenmektedir. Gençlerimiz mutlaka aşılanmalıdır. Onlar bu ülkenin gelecekleridir ve onları korumak bizlerin görevidir. Aşı karşıtı safsatalara ve sosyal medya şarlatanlarına gençlerimizi bırakamayız. Bizler Adana Tabip Odası olarak gerekirse nerede aşı olmayan bir genç var ise ayağına kadar gidip onu ikna edeceğiz”

KLİMA ÇARPMALARINA DİKKAT! KORONA OLMUŞ OLABİLİRSİNİZ
Son zamanlarda “beni klima çarptı, hafif bir kırgınlığım” var diye ortada dolaşmaya devam eden vatandaşların varlığından haberdar olduklarını da söyleyen Başkan Uzm. Dr. Menteş, “Bu tür durum yaşayanların derhal test yaptırmasını ve kendisini sonuçlar çıkıncaya kadar izole etmesini istiyoruz. Bölgemizde sıcak günler geçiriyoruz, evet klima çalıştırıyoruz ama şikayeti olanlar olayı hafife alıp hastalığı bulaştırmaya devam ediyorlar. Klimalar eğer ortam iyi havalandırılmıyor ise ve orada hasta biri var ise hastalığın yayılmasına bile neden olabilir. Mutlaka kalabalık ortamlardan uzak duralım ve klima çarptığını düşünüyor isek mutlaka test yaptıralım’’ dedi.

AŞI, AŞI, TEK ÇARE AŞI
Ülkenin içinde bulunduğu felaketler zinciri düşünüldüğünde ekonominin ve esnafın yeni kısıtlamalarla karşılaşması durumu yeni sıkıntıları beraberinde getireceği kaçınılmazdır. Okulların açılmasına çok az bir süre kala bir an önce yeterli aşılama tamamlanmalıdır. Tüm sağlık çalışanları aşılamanın hızlanması için büyük çaba harcamaktadır. Adana’da özellikle Seyhan ve Yüreğir’e bağlı güney mahallelerindeki aşı düşüklüğü endişe yaratmaktadır. Tüm vatandaşlarımızı ve özellikle gençleri bizlere güvenerek aşı olmaya tekrar tekrar çağırıyoruz. Aşıda endişesi olanlar lütfen bizlere ulaşsın. Adana Tabip Odası olarak hastalıktan bir an önce kurtulmanın tek yolunun aşı olduğu bilinci ile aşılamaya daha fazla hız verilmesi ve tüm toplumun gönüllü bir şekilde aşıya katılmalarını istiyoruz.” diye konuştu.