Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “İyi yetişmiş nesiller en önemli milli servetimizdir”

Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “İyi yetişmiş nesiller en önemli milli servetimizdir”

Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “İyi yetişmiş nesiller en önemli milli servetimizdir”

Öğrenci  Velilerine ‘Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite, Dürtü Kontrol Bozuklukları’ anlatıldı

Adana Tabip Odası ile Adana Tabipler İlköğretim Okulu işbirliği ile “Sağlık ve Eğitim” konulu seminer düzenlendi. Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Başak Karabucak’ın konuşmacı olarak katıldığı seminerde ‘Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite, Dürtü Kontrol Bozuklukları’ ele alındı.

AYLİN GÜNGÖR

Okul öğrencilerini yaşama dair hazırlanmada her türlü çabayı sarf ettiklerini, farklı konu ve konuşmacıları okullarında ağırladıklarını ifade eden Adana Tabipler İlköğretim Okulu Aile Birliği Başkanı Aylin Güngör, amaçlarının Rehber Öğretmeni İlke Tarhan ile birlikte öğrencilerin derslerinde motivasyonlarını arttırmak, ruh ve bedensel sağlık anlamda gelişmelerine katkı koymak, bilgilendirmek olduğunu söyledi.

UZM. DR. SELAHATTİN MENTEŞ

Okul veli ve öğrencilerinin yoğun katılım gösterdiği seminerde konuşan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Hekim meslektaşlarımızın büyük özveri göstererek önce arsasını alıp, sonra bu okulu yaptırmaları bizlere sonsuz mutluluk vermektedir. Her ay düzenli olarak gerek öğrencilerimizi gerek velilerimizi sağlıklı eğitim konusunda farklı branştan hekim arkadaşlarımızla buluşturacağız. Bugün ailelerin en çok zorlandığı ve çocuklarının en hassas olduğu dönemlerde çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğine bir uzman görüşü sunmak üzere buradayız. Çünkü iyi yetişmiş nesiller en önemli milli servetimizdir. Bu uğurda yorulmadan çalışacağız.” dedi.

UZM. DR. BAŞAK KARABUCAK

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun temelinde genetik ve çevresel faktörlerin karşılıklı etkisinin rol oynadığının düşünüldüğünü ifade eden Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Başak Karabucak,” Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) kronik seyirli bir nörogelişimsel bozukluk olarak tanımlanmakla birlikte; erken yaşta tanı alma, çocuğun beynin plastisite kapasitesinin yüksek olduğu erken yaş dönemlerinde uygun farmakolojik tedavi ve psikososyal desteğe erişmesini, yürütücü işlevlerin geliştirilmesini sağlar. Anne karnında maruz kalınan folik asit eksikliği, çocukluk döneminde omega-3, omega- 4 ve omega- 6 yağ asitlerinin emiliminde güçlükler bilimsel yayınlarda sözü edilen çevresel risk faktörleridir. DEHB olan bireylerin iyi beslendikleri halde bu yağ asitlerinden yeterince yararlanamadıkları bildirilmiştir. Bu yağ asitlerinin takviyesi hücre zarı yapısına katılmaları ve nöronal gelişim/ bağlantılarda rol oynamaları nedeniyle önem taşımaktadır. DEHB bireyde organizasyon, öncelikleri ayırt etme, odaklanma, uyanıklığı ayarlama, zihnin çalışma hızı ve verimi, engellenme ve hayal kırıklığı ile baş etme, kısa süreli hafıza, kendini ve eylemlerini kontrol etme ile ilişkili zihinsel süreçlerin tamamını kapsar.” diye konuştu.

TEŞEKKÜR EDİLDİ

Okul Aile Birliği tarafından Uzm. Dr. Başak Karabucak’a teşekkür plaketi verilmesinin ardından Okul Müdürü Ertuğ Durukan gerçekleştirilen seminere emek veren Adana Tabip Odası Yönetimine, Okul Aile Birliği Üyelerine, verdiği değerli bilgilerden dolayı Uzm. Dr. Başak Karabucak’a ve katılım gösterdikleri için okul velilerine şükranlarını sundu.